Владимир Зографски е едва на 19 години, но е една от малкото ни надежди за призово класиране на зимната олимпиада през февруари в Сочи. Талантът спечели световната титла в ски скока на младежкото първенство в Отепаа (Ест) през 2011 г. От тогава досега записа няколко обещаващи класирания в топ 10 и около него на Световните купи за мъже, като учудва и най-големите специалисти в ски скока с резултатите си. Едно от малкото разочарования на Влади през последните години е отказът на най-престижния ни университет за спорт - Национална спортна академия, да го приеме за студент. Как протича подготовката на Зографски за олимпиадата в Сочи и кога Влади ще има истински силна конкуренция у нас, разказа за "7 дни спорт" неговият баща и треньор Емил.
- Как сте, как върви подготовката на Влади за олимпиадата?
- Добре сме, тренираме здраво, наблягаме на силовата подготовка и тестираме нова екипировка - главно баки и обувки за новия сезон.
- Как вървят тестовете, спряхте ли се на нещо?
- Ами с някои модели се получава, с други – не, но сме длъжни да експериментираме, да опитаме новостите. Все пак това са нещата, които ти дават предимство във въздуха, карат те да се чувстваш по-добре горе и така скокът се удължава. Това не са някакви кой знае какви нови модели, но са по-добри от тези, с които скачахме досега. Ние трябваше да ги изпробваме още миналата година, но не успяхме. За това сега сме се отдали на тестове Когато започнат стартовете, сигурно ще дадат и нови модели и тогава пак ще пробваме. Няма начин.
- Къде скачате и въобще как тренирате лятото преди олимпиадата?
- Влади скача на изкуствена писта и прави отделно обща физическа подготовка. На ден тренира по около 5 часа и половина. Сутрин правим сила около час и половина, а следобед, ако скача, отиват близо 4 часа, а ако не – около 2 часа и половина. Тренираме на стадиона на австрийския отбор Ватенс. Наблягаме основно на силата тази година, защото физически Влади не е толкова добре, колкото ни се иска. Там изоставаше доста от другите.
- Това означава ли, че ще смените и ските?
- Да, задължително ще сме с друга дължина. Влади вече качи няколко килограма и трябват нови ски.
- Променихте ли нещо в храненето?
- Не, хапва си, както преди, но качи 2 кг заради повечето сила и динамика в тренировките.
- А как вървят нещата с по-малкия ви син – Мартин?
- И той скача като батко си, тренира с него, напредва. Според мен обаче има още време докато стигне до резултатите на батко си – най-малко 2 г. Той сега е на 14 г., учи тук в Инсбрук и едновременно се готви. В Австрия се учи доста и той ще завърши чак на 9 юли.
- Влади няма ли амбиции и той да учи нещо в Австрия?
- Той искаше да следва в Националната спортна академия в България, но май пак няма да го приемат. Опитваме всяка година, но в НСА няма специалност ски скок, такъв спорт не съществува и за това май пак няма да стане.
- С какво може да кандидатстват ски скачачите тогава, със ски например?
- Не, няма как да стане с каквито и да било ски, защото той не е участвал в републикански първенства в съответната дисциплина и директно получава двойка по спорт А с такава оценка няма как да те приемат. Ние опитвахме какви ли не варианти и не става. Влади искаше да влезе спортен мениджмънт, но явно и там няма да стане. По принцип, по закон като световен шампион трябва да влезе директно. Това го има написано черно на бяло, но май се ползва само от някои, не от всички. Много е кофти, но това е положението – няма бройка за ски скок и не може да учи в НСА. По принцип, ако това се случваше в Австрия, щяха да го приемат от раз – без изпити, без нищо и да го гледат като не знам какво. Всички врати щяха да са му широко отворени, но в България е... абе, въобще някаква объркана държава.
- Следите ли какво се случва в държавата в момента?
- Да, ние си гледаме българска телевизия, виждаме какво става.
- Имате ли проблеми – финансови или други заради сложната ситуация у нас?
- За момента при нас всичко е наред. Не можем да се оплачем. Федерацията стои плътно зад нас, спонсорите също помагат. Влади има договор и с Bet-at-Home, който е до август, и засега те си изпълняват задълженията съвестно, въпреки проблемите им с промяната в закона за хазарта в България. Нашият мениджър пък се грижи да ни осигури и други спонсори и ще видим след това какви договори ще подпишем, но предложения не липсват, имаме варианти.
- Влади има ли вече предложения от фирми за ски или екипировка – да получава безплатно някои неща?
- Не, в ски скока няма такова нещо, при нас си се плаща всичко. А и по-добре е да си плащаме, за да получаваме качествени неща Защото, като дадем парите и не сме получили добри ски например, можем да имаме някакви претенции и да недоволстваме, да искаме подмяна или направо да ни дадат безплатно по-качествена екипировка. Обувките и баките пък можем направо да ги върнем.
- Как седи въпросът с костюмите за ски скок, колко бройки шиете на година?
- По принцип ползваме 4 гащеризона за лятото и около 6 – за зимата. Шием ги във фирма, като на Влади му взимат мерки и се изработва точно за него, като цената е между 500 и 700 долара на брой. Сега в олимпийската година обаче искам да спестим някой и друг костюм лятото, за да имаме повече възможност за зимата – да тестваме по-голям брой гащеризони и да изберем най-доброто за Сочи. Така че сега мисля да ползваме 3 трика за летните Гран при серии, а след това ще видим – в зависимост от ситуацията и възможностите ни. Иска ми се обаче да са минимум 10 екипа.
- Колко старта предвиждате за Влади през лятото?
- Лятното Гран при са общо 12 старта, като се почва в края на юли в Германия, след това в Полша, Франция, Швейцария, следва Япония, но не знам дали ще летим за там, ще се решава в движение. После са Русия, Казахстан и така до октомври, когато е финалът в Германия. За лятото гоним топ 10, но ако не участваме във всички стартове няма да успеем.
- Има ли наградни фондове на тези турнири?
- Има, но са много малки – на 20-30% от тези през зимата на Световните купи, но пак е нещо. Още повече че Международната федерация поема пътя и престоя по състезанията независимо от класирането.
- Имахте проблеми с липсата на ваксмайстор за ските. Успяхте ли вече да си намерите такъв за игрите в Сочи?
- Не, не сме намерили още, но и парите са фактор. Когато имаш много пари, можеш да си намериш и да си позволиш много работи, но когато нямаш чак толкова – пестиш. Може би на определени етапи през сезона ще ползваме ваксмайстор, но в общи линии ще се опитаме да икономисваме максимално за сметка на екипировката – да си осигурим най-доброто.
Владимир Зографски тренира по 5 часа на стадион
Скачачът участва в 12 старта през лятото
София, България
1854
0