Многообещаващата млада звезда на родните ски скокове Владимир Зографски постигна исторически успех за България, класирайки се на 17-то място в първото за сезона лятно ФИС Гран При по ски скок, което се проведе Хинтерцартен (Германия), пише ski.bg.

Добрата форма на българския ски скачач си пролича още на скоковете на голяма шанца за лятната Континентална купа в Куршевел (Франция) в края на м. юли, когато Зографски постигна отличното 4-то място в първото състезание.

След като преодоля квалификациите на нормалната шанца в Хинтерцартен в петък, постигайки 27-ма позиция, в първия скок в неделя Владимир Зографски прелетя 101,0 метра и получи 72,0 точки за дистанция плюс 52,0 т. за стил. Заради насрещния вятър от 2,2 м/с обаче беше наказан с -14,5 т. като компенсация и така събра актив от 111,5 точки, който му осигури 24-то място във временното класиране.

Влизайки сред първите 30, Владимир получи правото на втори скок и се справи отново блестящо. Прелитайки точно 100,0 метра, Зографски получи 70 точки за дистанцията плюс 55,5 точки за стил. Този път атмосферните условия бяха по-благоприятни и младата ни надежда получи само -5,2 точки компенсация на вятъра със скорост 0,77 м/с. Така Влади Зографски добави нови 120,7 точки (11-то място в класирането за втория скок) и с общ актив от 231,8 точки се изкачи до 17-тата позиция в крайното класиране.

Победител в състезанието стана полската легенда Адам Малиш с актив от 265,6 точки за скокове от 103,5 и 107,0 метра. Втори остана австриецът Томас Моргенщерн с 261,8 т. (107,0 и 106,0 м.), а трети - финландецът Кале Кеитури (250,7 т. – 99,5 и 106,0 м.).

Успехът на навършилия преди половин месец 17 години Зографски е изключителен, тъй като Гран При състезанията на ФИС през лятото са еквивалента на Световната купа през зимата. До този момент българскяит национал имаше участия в Гран При състезания само на голяма шанца в Клингентал (Германия) и Хакуба (Япония) през миналата година, но оставайки извън челнете 30. Най-големият му успех до сега е 7-мото място на нормална шанца по време на Световното младежко първенство по ски северни дисциплини на ФИС през януари тази година, проведено също в Хинтерцартен.

С 17-тото си място Зографски спечели 14 точки, които го поставят на 17-то място в генералното класиране на ФИС Гран При 2010 и в класирането на ФИС турнира "The Nations Grand Prix". Освен това Влади Зографски осигури първите точки за България в класирането за ФИС купата на Нациите, където за момента влизат само още 11 държави, всичките с големи имена в ски скока и с дълги традиции./БЛИЦ