Като военен самолет: Две земетресения разлюляха части от Великобритания

То е последното от поредица трусове, които удариха Хайлендс през последните месеци

Две земетресения в рамките на девет часа едно от друго удариха шотландските Хайлендс, информира "Мирър". Първото удря Морверн в 12:18 часа с магнитуд 1,4. След това в 20:43 ч. е записано земетресение с магнитуд 1,1 на островите Трешниш край бреговете на Аргил.

Те бяха последните от поредица трусове, които удариха Хайлендс през последните месеци - включително 13 в Морверн. Последният трус дойде, след като преди това земетресение разтърси жителите на два шотландски острова, докато се подготвяха да празнуват Коледа.

Трусът с магнитуд 2,0 беше регистриран от Британската геоложка служба (BGS) в 5.16 сутринта на Бъдни вечер. Епицентърът е бил в Кимелфорд в Аргайл. Но е усетено на остров Мъл, остров Лисмор и Лохгилпхед.

Жители описват преживяванията си по следния начин - "помислих си, че е военен самолет", "силен, тих тътен като преминаване на тежка машина" и "силен трясък, който ме събуди". На 15 декември пък земетресение с магнитуд 1,5 беше регистрирано в Морверн.

Епицентърът е бил близо до A884 край Лох Ариенас. Предишен трус в района на 9 декември бе с магнитуд 2,1. Земетресението беше усетено в Малайг и Морар и от островитяните на Лисмор във Вътрешните Хебриди.

Жителите на Лисмор го описват като „силен тътнещ звук“. В Малайг и Морар казват, че също са "усетили слабо треперене", както и че са изпитали същия шум.

От 10 октомври Морверн е ударен от най-малко 13 земетресения. Всяка година във Великобритания има около 200-300 земетресения, но по-голямата част от тях са толкова малки, че никой не ги забелязва. Въпреки това между 20-30 са с магнитуд над 2,0, което може да се усети в по-широка област.

Най-голямото известно шотландско земетресение се случва близо до Лох Ауи през 1880 г. с магнитуд 5,2. Земетресенията в Обединеното кралство, особено в Шотландия, най-често се приписват на движението на ледниците.

Допреди около 10 500 години по-голямата част от северната част на Великобритания е покрита с дебел слой лед, който избутва скалите надолу в подлежащата мантия.

Тези скали бавно се издигат обратно, откакто ледът се стопи, причинявайки от време на време земетресения в процеса. Обединеното кралство също е подложено на тектонски напрежения, причинени от разширяването на Атлантическия океан, което бавно изтласква цяла Евразия на изток, и от движението на север на Африка, което напира към Европа от юг.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук