Загадъчен феномен: Две агънца се опекоха живи на нажежено пасище край най-младия вулкан в света (СНИМКИ/ВИДЕО)

https://blitz.bg/stikhii/zagadachen-fenomen-dve-aganca-se-opekoha-zhivi-na-nazhezheno-pasishte-kray-nay-mladiya-vulkan-v-sveta-snimkivideo_news528303.html Blitz.bg

Учените изучават загадъчен феномен - поле колкото футболно игрище в мексиканския щат Мичоакан се нажежи и от пукнатините излиза пара. По данни на местната служба за гражданска отбрана температурата на земната повърхност в полето край населения пункт Пуебло Вехо достига 250 градуса, предаде РИА Новости. 

Две агънца, които пасли там буквално се опекли живи и загинали на място. На мястото на инцидента са пристигнали учени от Националния автономен университет на Мексико. Силовите ведомства на страната призовават да не се избързва с изводите и да се сее паника. 

"Ние все още не можем да кажем дали става дума за раждането на нов вулкан, тъй като няма никаква активност на земната кора. Така че подобна възможност е почти изключена. Нека да изчакаме резултатите от изследванията", се казва в официалното съобщение на МВР на Мичоакан.

На територията на Мексико е разположен най-младият в света вулкан Парикутин. Той се образува през 1943 г. в една царевична нива в Мичоакан, а впоследствие негово изригване разрушава няколко околни селища. 

ДОСИЕ БЛИЦ: 

Вулканът Парикутин се намира в мексиканския щат Мичоакан. Той е част от вулканичния пояс , минаващ през цялата централна част на Мексико. Уникалността му се състои в това, че той е най-младият вулкан на Американския континент и учените са имали възможност да го наблюдават от момента на изригването му, до неговото „порастване“ , което е продължило цели 9 години - до 1952 година - моментът на неговото загасване. Парикутин е и най-бързо растящия вулкан в историята на вулканологията - за първата си година е достигнал 336 метра.

Бедният мексикански селянин Дионисио Пулидо имал нива с царевица, в която имало дупка. Той и семейството му я използвали за сметище. Интересното било, че всичко, което хвърляли вътре, изчезвало като в бездънна яма. Веднъж ( на 5 февруари 1943 година), жителите на селото почувствали подземни колебания, някакъв тремор, а когато Дионисио на 20 февруари отишъл на нивата си, се оказало, че земята под сметището се е пропукала и се е образувала половин метрова пукнатина.
 



На следващия ден се оказало, че на мястото на тази пукнатина има вече 10-метров хълм, който до обяд пораснал до 50 метра височина! След това започнало да става по-лошо… Хората разбрали, какво става, и напуснали селото. И не напразно, защото през юли 1944 година село Парикутин било пометено от вулканична лава, а височината на вулкана достигнала 424 метра. Вулканът бил наречен в памет на бившото село - Парикутин, разказва pateshestvie.bg

Собственикът на вулкана го е продал на известния мексикански художник Атлю, който се настанява там и прави 11000 рисинки на вулкана. Всяка година преди Великден жителите на село Парикутин отбелязват рождения ден на вулкана. Идват и много туристи, за да видят вулкана и заобикалящия го лунен пейзаж.

От наблюдателната площадка на близкото село Ангахуан се открива незабравима панорама на 25 километрово поле, покрито с лава , като куполът на църквата на селото и до сега стои сред застиналата черна лава, като доказателство за могъществото на подземните сили… И още нещо - при изригването на този вулкан не е загинал нито един човек!

 
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай