Експерт: Мазетата на блоковете не са скривалища

Слушах едно изявление на началника на пожарната, в което казва, че около 30-40% от тези бомбоубежища не са в състояние да изпълняват своите функции

Трябва да се каже какво е състоянието на укритията или т.нар. бомбоубежища у нас. Това коментира инженерът химик и бивш зам.-началник на управление „Гражданска защита“ Недьо Радев в ефира на БТВ.

 „Слушах едно изявление на началника на пожарната, в което казва, че около 30-40% от тези бомбоубежища не са в състояние да изпълняват своите функции. Скривалищата в жилищните блокове имаха метални капаци не може да се каже, че това е скривалище. А последните са по-висша степен на защита, докато противорадиационните укрития трябва да се построят във всеки жилищен блок“, каза той.

Радев обясни и какво е индивидуална защита. „Това са противогазите за възрастния, противогази за деца и детски камери“. Според него обаче нямаме подготовка и структура на гражданска защита трябва да се промени. „Аз не вярвам да има експерт, който да отговаря по тези въпроси и отделно от това трябва тези защитни съоръжения да се групират. За съжаление кадрите, които отговаряха по този въпрос, се пенсионираха. Някои преминаха в пожарната, но по моему нямат необходимата компетентности и знания умения, за да управляват тези процеси“, каза Радев.

Преди дни от " Пожарна сигурност и отбрана на популацията " анонсираха основаването на електронен указател на бомбоубежищата в България. Така посредством интернет всеки ще може да открие къде е " неговото " скривалище и кой е най-прекият път до там. Системата още не е реалност.

България има общо 704 скривалища и противорадиационни укрития, като 551 са с висока степен на отбрана от тях. Само 31 са в положително положение, в приемливо – 187, в неприятно пък - 165, а изцяло неизползваеми са над 100.
В тези данни не се включват подземни паркинги на молове, както и метрото, по този начин и подземията на жилищните здания. А говорейки за жилищните здания, на процедура всяко мазе би трябвало да бъде по хипотеза бомбоубежище.

Оказа се обаче, че в огромна част от етажните собствености хората не са осведомени. Населението не знае нито по какъв начин да работят, нито има ясни указания и не знаят в действителност на какви условия би трябвало да дават отговор тези самобитни бомбоубежища.

Екипа на bTV влезе в един от блоковете в София, с цел да проверим годни ли са мазетата за скривалище при спешна обстановка или боен спор.
„ Това е подземния етаж, очакван е за бомбоубежище с дебели железни порти “, сподели Павел Миланов - ръководител на Асоциацията за контролиране на връзките в етажната благосъстоятелност " Справедливост " (АРОЕС).

Строителството е остаряло, само че постройката неотдавна е реновирана - извън и от вътрешната страна.

„ Блокът е след енергийна успеваемост, само че подземието е останало в оня остарял тип “, изясни Миланов.
В мазето на 17-етажен блок в столицата, има 92 жилището и в помещението, което виждате би трябвало да се съберат повече от 180 души.

Пространствата са тесни, а изискванията неприятни. Според домоуправителите надзор за положението на бомбоубежищата в етажните собствености няма.
Миланов сподели, че в мазетата има и течаща вода. Освен това има и тоалетната, както сами виждате – малко повече от един квадратен метър

Липсва вентилация, която въобще не е планувана и би трябвало да се построи напълно отначало.

„ Без въздоховод допускам, че ще е доста мъчно да се стои по-дълго време, изключително, в случай че е топло. Няма никакви условия да се стои тук и на всички места е общо взето по този начин. Аз се колебая, че някъде ще намерим в етажна благосъстоятелност бомбоубежище с пейки, с кревати, с условия “ изясни Манолов.

Металните порти са остарели и пантите изгнили - затварянето им е съвсем невероятно.

Според Асоциацията липсва съгласуваност сред институциите и хората. Настояват за информация, с цел да може популацията да е осведомено и квалифицирано.

„ Дали ще минава през общините, дали през шефовете на етажна благосъстоятелност, липсва тази съгласуваност. Второто, което липсва - са указания какво би трябвало да се прави и по какъв метод да се случи, с цел да създадем организация, при която може да реагираме при сложни обстановки. Ако засвири сирената, ние не знаем какво да вършим “, съобщи ръководителят на Асоциацията за контролиране на връзките в етажната благосъстоятелност " Справедливост ".
Без намесата на страната обособяването на сигурни бомбоубежища в подземията на жилищните здания е невероятно, считат от Асоциацията. Според тях би трябвало да се възнамерява бюджет за тази цел.