Зелен билет и безплатни буферни паркинги ще има в София и в понеделник – 20 януари, предава bTV.
Сега е моментът! Пътуваме за стотинки из цяла София
Причината е мръсният въздух, който се задържа в града заради мъглата.
Мъглите задържат с натрупване атмосферните замърсители в ниските приземни слоеве.
Мярката се въвежда за втори път тази година
Мярката на Столичната община се въвежда за втори път тази година и е в изпълнение на ангажимента на общината да предприема превантивни действия при очаквано замърсяване на въздуха в столицата.
Зеленият билет е на стойност 1 лев и важи за цял ден, но не и за нощния транспорт.
Той може да се купи:
- от водачите на превозните средства
- с валидация на банкова карта
- онлайн чрез портала на Центъра за градска мобилност (ЦГМ)
- от касите в града – на хартиен носител или като електронен билет
Препоръка да оставим колите и да използваме градския транспорт
От Столична община призовават гражданите да оставят колите в неделя и понеделник и да използват градския транспорт, както и да спазват препоръките на здравните специалисти.
Изпратени са и съобщения до всички училища и детски градини с препоръка да се ограничи престоят на децата на открито в понеделник.