Столичният квартал "Дружба 2" е изправен пред сериозно изпитание – близо 40 000 жители ще останат без парно и топла вода заради мащабен ремонт на топлопреносната мрежа. Дейностите започват на 2 октомври и трябва да приключат на 30 декември 2025 г., предава bTV.
Масово недоволство
Ремонтът обхваща над 10 км тръбопроводи на повече от 35 години, но избраният период – в началото на отоплителния сезон – предизвика остра реакция.
"Посрещнахме новината с ужас. Когато хората трябва да се отопляват, спират всичко. Как възрастните ще сложат бойлери, радиатори, климатици?", коментира жителка на квартала пред медията.
Друга допълва: "Ще ни е студено, ще си миришем, а накрая ще ни е тъмно, защото ел. системите няма да издържат".
Протестиращите настояват ремонтът да бъде отложен за пролетта или лятото. В противен случай заплашват с блокиране на пътища и гражданско неподчинение.
Обяснения на "Топлофикация"
От "Топлофикация София" се извиниха, но обясниха, че подмяната е спешна. От дружеството уточниха, че топлоподаването няма да бъде спряно за целия период – ще се работи поетапно, а детските градини и училищата ще бъдат с приоритет.
Кметът също е недоволен
Районният кмет Петко Краев заяви, че и администрацията е научила за ремонта едва два дни по-рано.
"Обещаха ни график на 29 септември. За компенсации не е ставало дума, защото ремонтът се води планов, а не авариен", заяви той.
Жалби и искания
Жителите вече подават жалби до Столична община и омбудсмана. Те настояват за по-кратки срокове, по-ясна информация за организацията на ремонтните дейности и конкретни гаранции, че няма да останат без отопление в най-студените месеци.