Няма да повярвате по какво работи Итън Хоук с българи
Актьорът снима първия биографичен за гениалния изобретател Никола Тесла
Осем години, след като обиколи софийските улици за своето „Бягство“ (Getaway) със Селена Гомес, номинираният за „Оскар“ актьор Итън Хоук отново се сработи с българи, пише Монитор бг.
Повод за колаборацията даде сръбско-американския инженер Никола Тесла, който се оказва главно действащо лице в новото заглавие от филмографията на звездата.
Лентата носи името „Тесла“, а сред продуцентите е Криста Кампбел, чиято работа често я позиционира у нас.
Само в последната една година тя е работила по заглавия като „Бодигард на жената на убиеца“, „Рамбо: Последна кръв“, „Код: Ангелът“, „Хелбой“, всички от които са разпъвали сет и у нас. Вероятно тя е и връзката между „Тесла“, който е заснет предимно в Бруклин, с българите.
Макар че не се появяват пред камерата, Ивайло Нацев и Иван Николов имат участие в постпродукцията на заглавието, като са сред движещите сили на екипа по звука.
Самият филм е реализиран със символичен (за стандартите на Холивуд) бюджет от 5 милиона долара. Режисьор е Майкъл Алмерейда, с когото Хоук вече е работил по Шекспировите екранизации „Хамлет“ и „Цимбелин“.
Смята се, че „Тесла“ пък е първият биографичен филм за прочутия електроинженер. Въпреки че ученият, популярен с изследванията си за променливия ток, рентгеновите лъчи и мн. др., е бил пресъздаван на големия екран и преди, но с „Тесла“ за първи път именно той ще е двигателят на сюжетните събития.
Хоук влиза именно в неговата роля, а най-големият му съперник в научното поле (Томас Едисън) ще бъде Кайл Маклахан („Туийн Пийкс“, „Отчаяни съпруги“).
Премиерата на продукцията
ще се състои в рамките на фестивала Сънданс, който ще стартира утре и ще продължи до 2-и февруари.
За Хоук това е специално издание на киносъбитието не само заради представянето на „Тесла“, а и заради факта, че ще журира.
Компания на панела на оценяващите претендентите за „американска драма“ ще му правят още Родриго Гарсия, Дий Рийс, Изабела Роселини и Уош Уестморланд.
Журито във всички категории пък начислява 25 човека. Те ще раздадат общо 31 приза на 1 февруари, ден преди официалното закриване на основания от Робърт Редфорд фестивал. Една награда обаче е известна още преди старта на събитието.
Тя е на името на електроинженера Алфред Слоун и е връчена именно на „Тесла“.