Американците признаха провала си за сигурността на полетите

https://blitz.bg/svyat/amerikancite-priznaha-provala-si-za-sigurnostta-na-poletite_news66876.html Blitz.bg

Министърът на вътрешната сигурност на САЩ Джанет Наполитано призна провала на системата за сигурност на авиацията във връзка с осуетения в петък опит за атентат на борда на американски самолет от Амстердам за Детройт, съобщи Асошиейтед прес.

Администрацията на Обама нареди разследване в две сфери на авиационната сигурност - процедурата за включване на определен пътник в списъка за наблюдение и реда за проверка на пътниците по летищата.

Властите трябва да отговорят на въпроса как 23-годишният нигериец Умар Фарук Абдулмуталиб е бил допуснат да се качи на самолета на 25 декември.

Според британския вътрешен министър Алън Джонсън, Абдулмуталиб е бил в списъка за наблюдение на британските служби за сигурност, след като му била отказана учебна виза. Министърът уточнява, че  нигериецът, който бил син на банкер, получил диплома за инженерство и финанси от лондонския Юнивърсити колидж и след това кандидатствал за британска виза, за да учи в друго учебно заведение. Той получил отказ, тъй като властите заподозрели, че учебното заведение не съществува, след което включили името му в списъка. Абдулмуталиб имал право да преминава транзитно през Великобритания, но не и да влиза на нейна територия.

Британските власти проучват въпроса дали 23-годишният мъж е бил радикализиран във Великобритания. Според Джонсън той по-скоро не е действал сам. Британското следствие издирва евентуалните му съучастници.

БЛИЦ припомня, че на Коледа Абдулмуталиб направи опит да задейства взривно устройство в самолет на  Еърбус А-330 на "Нортуест еърлайнс" с 300 души на борда. Заради грешка при задействането на бомбата тя избухна в ръцете му, предизвика пожар в кабината, който бързо бе потушен, а нигериецът - обезвреден. Експлозивите, които е носел, са били достатъчно мощни, че да унищожат самолета. /БЛИЦ
Коментирай