Анализ: Глобата от десетки милиони за NEXO е само началото, тежко им се пише
Щатските прокурори и регулаторни органи удариха за няколко дни три аналогични криптоборси. Едната – за същите руски връзки с Hydra Market
Днес стана ясно, че NEXO се е съгласила да плати неустойка от 22,5 милиона долара и да прекрати своето нерегистрирано предложение и продажба на продукта на американски инвеститори, пише Труд бг.
Съобщението е на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ, която допълва, че създадената от българи компания ще плати и допълнителни 22,5 милиона долара глоби за уреждане на подобни обвинения от други федерални регулаторни органи.
По-късно от NEXO също разпространиха емоционално изявление, изпъстрено с негативни квалификации спрямо българските държавни органи и институции, които според компанията не са се посвенили да „злоупотребяват с американското име“ и нескопосано внушавали за международен елемент в действията срещу фирмата, за да бъде обоснован „безочлив произвол срещу дружеството“.
По всичко личи обаче, че радостта на NEXO от сключеното в САЩ споразумение с Комисията по ценните книжа и фондовите борси е умишлено преекспонирана и насочена изцяло към българските медийни и политически говорители от кръга „Капитал“, защитаващи компанията.
Които, освен че използват случая за поредна атака срещу прокуратурата, са и пряко финансирани от криптоборсата по линия на реклама в „Икономедиа“ и дарения за „Демократична България“.
Защото, оказва се, в последните дни САЩ са уличили цели три аналогични криптоборси, при това едната за абсолютно същите руски връзки с Hydra Market, в каквито е уличена и самата NEXO.
В обширно съобщение, поместено в сайта на Министерство на правосъдието на САЩ се посочва, че акцията cpeщy криптоборсата Віtzlаtо, собственост на руски гражданин (вече арестуван във Флорида), e нaй-знaчимoтo дeйcтвиe нa aмepиĸaнcĸитe влacти cpeщy ĸpиптo ĸpиминaлнa мpeжa дo нacтoящия мoмeнт, а институциите, които търгуват с криптовалута, не са над закона.
Според разследващите Віtzlаtо се е превърнала в убежище за приходи от престъпна дейност и средства, предназначени за използване в престъпна дейност, като изрично се набляга на обстоятелството, че най-големият контрагент на тази криптоборса в транзакциите с криптовалута е Hydra Market (Hydra) - анонимен, незаконен онлайн пазар за наркотици, открадната финансова информация, измамни документи за самоличност и услуги за пране на пари, който е най-големият и най-дълго работещ пазар в тъмната мрежа в света.
По повод тази акция в САЩ заместник-директорът на ФБР Брайън Търнър посочва, че „ФБР ще продължи да преследва лица, които се опитват да маскират престъпната си дейност зад клавиатури и да използват средства като криптовалута, за да избегнат правоприлагането, а ние, заедно с нашите федерални и международни партньори, ще работим неуморно, за да разрушим и разрушим тези видове престъпни начинания“.
Втората и третата криптоборси, попаднали под ударите на закона в САЩ тази седмица, са Genesis и Gemini, които според „Блумбърг“ са обвинени в незаконна продажба на ценни книжа на стотици хиляди инвеститори чрез тяхната програма за криптокредитиране. Тоест на практика схемата е почти идентична с тази на NEXO – привличане на вложители с обещание за високи и нереални лихви.
На този фон гръмкото заявление на собственика на NEXO Антони Тренчев, вече с повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група, че бил изключително удовлетворен от „цялостното и окончателно решение“, което според него еднозначно слагало край на всички спекулативни твърдения относно отношенията на NЕXO с регулаторните органи и институциите в САЩ, изглежда повече като куха фраза, преследваща краткосрочно медийно отразяване в България.
Най-малкото защото липсва каквато и да било логика правораздавателните органи в САЩ да подхождат избирателно към идентични случаи, каквито са гореизброените с този на NEXO.
А когато са замесени и руски нарко платформи, опериращи в даркнет, както и транзакции на терористи от „Хамас“, интересът на ФБР и на американските прокурори към NEXO, вече със сигурност е гарантиран.
Доказва го и участието на британски агенти в българската операция спрямо криптопирамидата, с което „международният елемент“ в нея не само че е факт, но очевидно и тепърва ще се разраства.