Анализ на "Die Welt": Тези оръжия на Китай и Русия са кошмар за Запада ВИДЕО

САЩ правят всичко възможно да ги догонят възможно най-скоро

Въвеждането на хиперзвуково оръжие в арсеналите на страни, особено в Китай и Русия, е кошмар за европейската сигурност и започва нова фаза в „спиралата на заплахите“, пише Герхард Хегман за германския „Die Welt“.
 


Хегман припомни неотдавнашната „аларма“ в американската военна база „Рамщайн“ в Германия, след като руска подводница тества междуконтинентална балистична ракета. Според автора, въпреки че американските военни са показали, че са в постоянна готовност, в случай на хиперзвукова ракета реакцията на нейното прихващане би била твърде бавна.

"С появата на така наречените хиперзвукови оръжия съществуващите вериги за предупреждение за ракети и балистични ракетни системи стават безполезни и времето за реакция на изстрела драстично намалява", пише Хегман.

Освен това се цитира анализът на Германския съвет по външни отношения, който предполага, че хиперзвуковото оръжие би нарушило баланса между ядрените сили и би предотвратило инициативата за разоръжаване.

Според Die Welt Китай и Русия вече са в челните редици на хиперзвуковите оръжия и САЩ правят всичко възможно, за да ускорят развитието и да ги догонят възможно най-скоро.
 

В същото време германски анализатори по сигурността твърдят, че Русия не се притеснява от напредъка на Съединените щати, тъй като руските военни вече имат ефективна защита срещу хиперзвуково оръжие благодарение на своята модерна зенитна система S-500.

САЩ за първи път започнаха да изследват хиперзвукови ракети през 2000 г., но в крайна сметка се отказаха от проекта. Сега обаче нещата се променят и Вашингтон инвестира сериозно в развитието на тази технология, защото Русия вече представи няколко модела оръжия, способни да развият хиперзвукова скорост.

Представяйки новите оръжия, руският президент Владимир Путин заяви, че разработката им е отговор на действия на Запада и тяхното незачитане на руските интереси и искания.

В същото време Кремъл изрази готовност да включи новите ракети в дневния ред на преговорите по споразумение за контрол на въоръженията, като новото споразумение СТАРТ, което трябва да бъде удължено през февруари 2021 г. след изтичане на настоящото.

Превод: БЛИЦ