В САЩ нарекоха “ужасяващи системи” руските “Буревестник” и “Посейдон”

В четвъртък Билингсли публикува в “Туитър” статия на списание “Форбс”

Съединените щати смятат, че океанската многоцелева система “Посейдон” и ядрената крилата ракета “Буревестник” трябва да бъдат обхванати от нов стратегически договор за ограничаване на въоръжението с Русия. Това заяви специалният пратеник на президента за контрол на оръжията Маршал Билингсли.

В четвъртък Билингсли публикува в “Туитър” статия на списание “Форбс”. Изданието излиза със становище, че прекомерна концентрация на изотопи, регистрирана на 22-23 юни над Североизточна Европа, може да е свързана с изпитанията на руско оръжие, пише "Поглед инфо".

"Надявам се това да не е така. Неведнъж сме предупреждавали, че “Посейдон” и “Буревестник” са ужасяващи системи", казва специалният представител на САЩ. "Това подчертава, че Русия трябва да се отърве от тези проекти. Голяма загуба на пари." "Оръжията не са обхванати от Договора за намаляване на стратегическото настъпателно оръжие. Новото споразумение трябва да ги обхваща," каза Билингсли.

Международната система за мониторинг (МСМ) на Подготвителната комисия на Организацията по Договора за всеобхващащо забраняване на ядрени изпитвания (ПК на ОДВЗЯИ) регистрира превишение на концентрацията на изотопи цезий-134, цезий-137 и рутений-103 в североизточна Европа 22-23 юни.

Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви на 29 юни, че руската система за мониторинг на радиационната безопасност не е регистрирала заплашителни ситуации в северозападната част на страната. Концернът “Росенергоатом” (част от електроразпределението на “Росатом”) каза, че руските атомни електроцентрали в северозападната част на страната - АЕЦ “Ленинград” и “Кола” - работят нормално и радиационната обстановка в техните индустриални обекти е нормална.

СТАРТ

Руско-американските консултации относно стратегическата стабилност и контрола над оръжията се проведоха при затворени врати на 22 юни във Виена. Руската делегация се ръководи от заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков, а американската - от Билингсли. Страните обсъдиха и разширяването на Договора за стратегическите настъпателни оръжия (СТАРТ).

СТАРТ-3 е подписан от Русия и САЩ през 2010 г. Той остава валиден 10 години (до 5 февруари 2021 г.), освен ако не е заменен с последващо споразумение.

Документът може да бъде удължен за не повече от пет години, тоест до 2026 г. по взаимно съгласие на страните. Москва призовава Вашингтон да не отлага решението за удължаване на договора и го характеризира като златен стандарт в областта на разоръжаването. ,от своя страна, заявява необходимостта от въвличането на Китай в преговорите за контрол на оръжията.

Руският външен министър Сергей Лавров заяви през април, че руската страна е готова за диалог с американски колеги относно новите перспективни разработки, включително хиперзвуково оръжие.
Превод: В. Сергеев