Археолози реставрираха стара гара и се натъкнаха на загадъчна находка в Истанбул СНИМКИ
Структурата, открита под платформите за чакащи пътници на гарата, обхваща голяма площ и е с абсидална форма
Турски археолози откриха останките на структура, която се счита, че е построена през 3 век пр.н.е., по време на разкопки в истанбулския район Хайдарпаша, където се извършва реставрация на историческа жп гара в азиатската част, пише Марица.
Структурата, открита под платформите за чакащи пътници на гарата, обхваща голяма площ и е с абсидална форма, черта, характерна за древните църкви.
Въпреки че архитектурата на обекта не дава никакви улики за неговата функция, археолозите смятат, че тя е била свещена.
Те също така изчисляват, че сградата е най-старата архитектурна структура, открита при тези разкопки.
Открити са останки на площ от 350 000 квадратни метра, включително района около ЖП гарата, каза Полат, добавяйки, че са открити малки находки, саксии, монети, датиращи от около 6 г. пр.н.е. до съвремието, всички от различни епохи.
„Това е северозападното пристанище на древния град Халкедон. Новоткритият обект е голяма структура, която може да бъде светилище. От другата страна на пътя виждаме група сгради, които биха могли да бъдат малък летен дворец ”, каза Полат.
Жп гарата Хайдарпаша, в Азиатското крайбрежие на Босфора беше затворена за реставрации след огромен пожар. В процеса на работа там бяха открити древни артефакти и оттогава района край гарата Хайдарпаша е място за мащабни археологически разкопки.
Разкопките, започнати през 2018 г. от турското министерство на културата и туризма и археологическия музей в Истанбул. Те се извършват с най-голямо внимание през последните три години.
Разкопки, разкриващи исторически структури, хвърлят светлина върху дълбоките корени на Анадола и Истанбул, люлка на цивилизациите.