Армения и Азербайджан преговарят за мирен процес в Иран
Повече от 100 000 етнически арменци бяха принудени да избягат и Армения обвини Азербайджан в извършване на етническо прочистване
Министрите на външните работи от Иран, Турция и Русия се срещат с колегите си от Азербайджан и Армения в Техеран днес. На срещата ще обсъдят напредъка към мирно споразумение между двете съседки от Южен Кавказ, предават световните агенции.
Първата среща на външните министри на Русия, Армения и Азербайджан след септемврийската офанзива на азерските сили в Нагорни Карабах идва на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток.
Иранската Новинарска агенция на Ислямската република IRNA цитира външното министерство, че страните искат да говорят по регионални въпроси "без намесата на нерегионални и западни държави". Става дума за Съединените щати и Европейския съюз, чието участие в търсенето на мирно споразумение между Армения и Азербайджан особено раздразни Москва.
Руската информационна агенция Интерфакс съобщи, че външният министър Сергей Лавров ще пътува до Техеран за срещата.
От началото на войната в Украйна Москва се стреми да заздрави военните и дипломатическите връзки със страни извън традиционния Запад. Оттогава Лавров се е срещал няколко пъти с иранския си колега. Русия смята себе си за гарант за сигурността между Азербайджан и Армения, но не може да фокусира влиянието си поради войната в Украйна.
Нагорни Карабах е международно признат като част от Азербайджан, но има преобладаващо етническо арменско население и се откъсна от контрола на Баку в началото на 90-те години след война. Азербайджан си върна части от земите във и около него във война през 2020 г.
Повече от 100 000 етнически арменци бяха принудени да избягат и Армения обвини Азербайджан в извършване на етническо прочистване. Азербайджан отрича това твърдение и заявява, че хората са били свободни да останат и да се интегрират в Азербайджан.
Двете страни са водили две войни през последните три десетилетия и досега не са успели да постигнат мирно споразумение въпреки дългогодишните усилия на САЩ, ЕС и Русия.
Така наречената платформа за Южен Кавказ 3+3, която за първи път проведе разговори през 2021 г., трябваше да включва и Грузия, но Грузия заяви по-рано, че не планира да участва в инициативата и каза в неделя, че няма да дойде в Техеран.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук