Asia Times: Лазерно въоръжен боен кораб на Китай кръстосва...
Този ход отразява усилията на САЩ и други нации да интегрират оръжия с насочена енергия в своите военни кораби
Последният ход на Китай да монтира лазерно оръжие на боен кораб-амфибия сигнализира за смел скок в неговите военноморски способности, отразявайки глобалните промени към енергийно базирани защити, като същевременно засилва напрежението в Тихия океан, пише Asia Times.
Този месец The War Zone съобщи , че Китай е оборудвал транспортен док тип 071 с нова лазерна оръжейна система.
The War Zone отбелязва, че плавателният съд, за който се смята, че е Siming Shan, номер на корпуса 986, е бил забелязан с оръжие непосредствено зад 76-милиметровото оръдие на носа, скрито под капак, подобен на купол, когато не се използва.
В доклада се споменава, че този ход отразява усилията на САЩ и други нации да интегрират оръжия с насочена енергия в своите военни кораби, както се вижда с демонстратора на лазерна оръжейна система на USS Portland, пише "Труд".
В доклада се казва, че китайската лазерна система, чиито подробности остават неразкрити, се очаква да подсили защитата срещу безпилотни летателни апарати и малки лодки, потенциално включвайки заслепителни способности за заслепяване на сензори и търсачи.
Laser Weapon Appears On Chinese Amphibious Assault Ship
— Tyler Rogoway (@Aviation_Intel) August 19, 2024
A Chinese Type 071 amphibious transport dock has emerged from a refit sporting a new laser directed energy weapon system.
Story: https://t.co/9Qvif9DRBW
The War Zone заявява, че корабът тип 071, сравним с американския клас Сан Антонио, служи като тестова платформа за лазерното оръжие, което показва нарастващия интерес на Китай към подобряване на технологията за военноморска война.
Преди това Китай е използвал лазерни оръжия с несмъртоносни цели в Южнокитайско море. Например китайският персонал на морските правоприлагащи органи използва лазерно оръжие срещу филипинските военни в поредица от морски сблъсъци през юни, фокусирайки нещо, което изглеждаше като ослепителен лазер, върху филипинския персонал, който документира сблъсъка.
Asia Times съобщи през февруари 2023 г., че Филипините обвиниха Китай в насочване на военен лазер към кораб на филипинската брегова охрана, BRP Malapascua, по време на мисия за снабдяване на оспорваната Втора плитчина Томас в Южнокитайско море.
Инцидентът, който временно ослепи филипинския екипаж, се случи скоро след като Филипините предоставиха на САЩ по-широк достъп до своите военни бази. Китайското външно министерство отрече да е използвало лазери срещу BRP Malapascua, твърдейки, че филипинският кораб е навлязъл в района без разрешение.
Подобни действия са в съответствие със стратегическата „война без оръжие“ на Китай, целяща да подкопае доверието на съюзниците в решимостта на САЩ и да разшири позиционното предимство на Китай в региона.