Австралия обучава 160 "зоодетективи" срещу нови пандемии

Програмата е финансирана с 4,3 млн. австралийски долара и ще се проведе през следващите 3 години в Камбоджа, Филипините, Фиджи, Индонезия, Лаос, Папуа Нова Гвинея, Вануату, Виетнам и други страни

Австралия ще обучи близо 160 ветеринарни лекари от 11 страни, за да предотврати бъдещи зарази от болести, предаващи се от животни на хора, съобщава в. "Сидни Морнинг Хералд".

Ако искаме да избегнем тези болести в бъдеще, трябва да гледаме отвъд човешкия вид, посочва организаторът на програмата Навнеет Данд - професор от Факултета по ветеринарна медицина в Университета в Сидни.

По думи на Данд "тези вируси трябва да се търсят при домашните животни в дивоживеещи общества, а за да се постигне това е необходима обучена работна сила".

Също като Covid-19 - патогенът, прехвърлил се на човека от прилепи на пазар в Ухан, повечето от новите инфекции са зоонотични, т.е. се предават от животните на хората.

Може да помислим за детективи на болести по животните като нов вид полицейски детективи за тези нови патогени, заяви професорът.

Програмата е финансирана с 4,3 млн. австралийски долара и ще се проведе през следващите 3 години в Камбоджа, Филипините, Фиджи, Индонезия, Лаос, Папуа Нова Гвинея, Вануату, Виетнам и други страни.

Според Данд ръстът на населението, урбанизацията и глобалната търговия превръщат тези страни в податливи на нови болести поради по-тясната връзка между дивия живот, домашните животни и хората.

Той посочи и че "въпросните страни имат слаби системи за наблюдение, поради което е по-малко вероятно да засекат тези болести, преди да се образуват големи огнища".