Австрийското правителство предприема мерки срещу практиката на „шринкфлация“ – скритото поскъпване чрез намаляване на количеството продукт при запазване на същата цена, пише БТА.
Министърът на икономиката Волфганг Хатмансдорфер съобщи, че кабинетът е одобрил законопроект, който налага задължение търговците на храни и дрогерии да обозначават такова намаляване за срок от 60 дни.
Маркировката трябва да бъде поставена върху самия продукт, на рафта или непосредствено до него, за да е ясно видима за клиентите.
Малките търговци с до пет магазина получават облекчен режим – те могат да изпълнят изискването чрез обява, а за обекти под 400 кв. метра задължението няма да важи. Хатмансдорфер определи мярката като „закон срещу мошеничеството с опаковките“, подчертавайки, че целта е да се защити потребителят от непрозрачни поскъпвания.
При първо нарушение ще се провежда консултация с търговеца. При второ – глобата достига 2500 евро за продукт, с максимален размер от 10 000 евро. При трето нарушение таванът се увеличава до 15 000 евро. Според министъра законопроектът ще бъде внесен в Националния съвет още тази седмица, с амбицията да бъде приет до края на годината.