Вашингтон е готов окончателно да се дистанцира от неофициалните договорености с Москва, постигнати през август 2025 г., след като президентът Доналд Тръмп е дал ясен сигнал пред лидерите на Г-7, че Съединените щати вече застават открито на страната на Украйна.
Информацията беше разпространена от американското издание Axios, което се позовава на свои дипломатически източници. Според публикация на Financial Times промяната в позицията на Тръмп е настъпила, след като той е останал силно впечатлен от успешните украински удари дълбоко в руска територия.
Напрежението между Вашингтон и Москва се засили през последните 48 часа, след като държавният секретар Марко Рубио категорично отхвърли твърденията на Кремъл за предполагаема тайна договорка относно Донбас. По време на посещението си в Бахрейн той заяви, че ако подобно споразумение действително е съществувало, войната вече би трябвало да е приключила. Рубио уточни още, че по време на разговорите в Аляска са били обсъждани единствено хипотетични варианти, без да бъдат постигнати конкретни договорености.
От своя страна руският външен министър Сергей Лавров обвини САЩ, че са нарушили „духа от Анкоръдж“, като според него Белият дом е използвал преговорите единствено, за да спечели време. Последните изявления от срещата на Г-7 обаче показват, че Вашингтон окончателно се отказва от досегашния модел на преговори с Москва и предприема курс към засилване на санкционния натиск върху руския енергиен сектор.