Безсънната нощ в Брюксел, за която Борисов предупреди, приключи без успех
Вместо единство, бързо изплуваха разнопосочни становища и обиди между богати и бедни членове на общността
Държавните и правителствените ръководители на страните от Европейския съюз (ЕС) засега не успяха да постигнат споразумение за бюджета на общността за периода 2021-2027 г. и работата на извънредната среща на високо равнище ще бъде възобновена сутринта.
Това съобщи пред журналисти в кулоарите на срещата говорителят на председателя на Европейския съвет Баренд Лейц.
"Заседанието на Европейския съвет ще бъде възобновено в 10 ч. (бел.ред.- 11 ч. българско време)", каза Лейц.
По-рано беше съобщено, че председателят на Европейския съвет Шарл Мишел провежда двустранни срещи след първия кръг от общи дискусии, уточнява dir.bg.
Асошиейтед прес съобщи, че първата среща на високо равнище след като Великобритания напусна ЕС миналия месец не е била гладка. Европейските лидери са спорили как да бъдат разпределени похарчени около 1 трилион евро през следващите 7 години.
Разнопосочни становища и обиди между богатите и по-бедните членове на общността бързо изплуваха. Нямаше и следа от единството, което държавните и правителствените ръководители демонстрираха през четирите години преговори за Брекзит, докато се препираха за бъдещите приоритети на ЕС и за това кой трябва да плаща за неговите амбиции, подчертава агенцията.
Лидерите изложиха приоритетите си на обща кръгла маса, а след това Шарл Мишел се срещна с всеки от тях поотделно, за да обсъди отделните оплаквания и искания, казаха служебни лица.
Мишел дойде на срещата с проектобюджет от 1.074 процента от БВП на ЕС. Европейският парламент иска той да е 1,3 процента, а Европейската комисия предпочита 1,11 на сто.
От 2021 г. бюджетът на ЕС ще губи 11 милиарда евро ежегодни вноски от Великобритания. Затова лидерите на страните от общността трябва да решат с колко ще се увеличат вноските на държавите-донори и с колко ще се намалят дотациите за страните-получателки на европейски средства.
Бюджетът на ЕС се формира на базата на седемгодишни рамкови бюджетни планове.
БЛЦИ припомня, че още с пристигането си в Брюксел българският премиер Бойко Борисов посочи, че за нашата страна е важно да не бъдат намалявани средствата за сближаване и земеделие; да не се променя правилото за срока на изпълнението на проектите, финансирани от ЕС, както и делът на националното им съфинансиране.
Премиерът отбеляза, че намаляването на допълнителния срок за усвояване от три на две години би натоварило националния бюджет и би довело до връщане на средства заради правилата за оспорване на проектите.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!