Премиерът на Унгария Виктор Орбан е предложил на руския президент Владимир Путин да съдейства активно за уреждането на конфликта в Украйна, включително чрез организиране на среща на върха в Будапеща. Това става ясно от стенограма на телефонен разговор между двамата лидери от 17 октомври, публикувана от унгарското правителство и прегледана от Bloomberg.
Според документа Орбан е заявил готовност да бъде „полезен във всяко дело“, като е подчертал близките си отношения с Путин. В разговора той дори прави аналогия с басня на Езоп, в която мишка помага на лъв – сравнение, което предизвикало смях от страна на руския президент.
Голяма част от разговора е преминала в размяна на комплименти, включително и към бившия президент на САЩ Доналд Тръмп. Орбан е изразил съжаление, че двамата с Путин не поддържат толкова чести лични срещи, както преди пандемията, като е припомнил, че отношенията им датират още от 2009 г. в Санкт Петербург.
Основният акцент обаче е бил върху възможността Унгария да бъде домакин на среща между представители на САЩ и Русия. Путин е очертал потенциални стъпки за подобен формат, включително среща между външния министър Сергей Лавров и държавния секретар Марко Рубио, с участие и на унгарския външен министър Петер Сиярто. В крайна сметка такава среща не се е състояла.
По думите на Путин Унгария е била „може би единствената“ европейска страна, подходяща за подобен диалог, като той е подкрепил и оценката на Тръмп за ролята на Орбан като посредник, поддържащ отношения и с двете страни.
В отделен разговор на 3 март тази година Путин е изразил висока оценка за „принципната позиция“ на Унгария по отношение на войната в Украйна. Двамата са обсъдили и изпълнението на договореностите от визитата на Орбан в Москва през ноември, която е била 14-та среща между тях.
Разкритията допълват картината за активната дипломатическа роля на Будапеща и специфичната позиция на Унгария в рамките на Европейския съюз по отношение на конфликта в Украйна.