В Израел започнаха честванията по случай 100-годишнината на столицата на страната Тел Авив.
Официалното им начало бе дадено в четвъртък пет минути преди полунощ на прием за 1 000 почетни чуждестранни гости и дипломати, водещи израелски политици и общественици. Градът, чието име се превежда от иврит като "пролетен хълм", е основан на 11 април, но честванията започнаха по-рано заради разликата между слънчевия календар и еврейския лунен календар. Днес всички музеи в града ще бъдат отворени безплатно за посетителите, утре ще се проведе масова молитва за процъфтяването на града, а вечерта на площад "Рабин" ще се проведе гала-концерт и ще бъде даден топовен салют. До края на годината под знака на юбилея ще се проведат десетки големи и малки мероприятия - международен маратон, гастрол на прочутата "ла Сакала", изложби, театрални премиери, празник на цветята, велопробег, панаир на книгата, седмица на модата, а през декември цикълът ще приключи с откриване на нов музей на историята на града. В момента Тел Авив с населението си от 400 000 души е вторият по големина израелски град. От 1949 г. той е обединен административно с древния Яфо, чиято история е на над 4 000 години. Със сателитните си градове, чиито граници са трудно различими вече дори и за местните жители, Тел Авив-Яфо е дом на над 2 млн. души. Евреите наричат тоз конгломерат "Гуш Дан", което означава "Блокът на Зан" по племето, населявало тези места в библейските времена. /ИТАР-ТАСС
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.