Бивш сътрудник на евродепутата от крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) Максимилиан Крах беше осъден на четири години и девет месеца затвор за шпионаж в полза на Китай, съобщи съдът в Дрезден.
Съдът призна Ян Гуо за виновен, че е действал като агент на китайските разузнавателни служби, докато е работил в офиса на Крах в Европейския парламент.
Негова съучастничка – китайската гражданка Яци С., – получи условна присъда от една година и девет месеца. Тя призна, че е предавала на Гуо информация за полети и товарни превози на летище Лайпциг, включително военни транспорти.
Според прокуратурата Гуо е работил за китайското разузнаване още от 2007 г. и е използвал позицията си в офиса на Крах в Брюксел (2019–2024 г.), за да събира данни за европейските дела. Той е предал стотици документи и е събирал информация за водещи фигури в партията, сред които Алис Вайдел и Тино Крупала. Освен това е шпионирал китайски опозиционери и дисиденти, пребиваващи в Германия.
По време на процеса Гуо отрече обвиненията, заявявайки, че е невинен. Съдия Ханс Шлютер-Щаатс обаче каза в залата: „Няма съмнение, че сте били служител на китайска разузнавателна служба.“
Максимилиан Крах, който вече е депутат в Бундестага, каза след присъдата, че „не е изненадан“ и че основната му грижа е „да изясни шпионската дейност, на която е станал жертва“.
Крах обясни, че е наел Гуо заради езиковите му умения и опита му в търговията, и подчерта, че никога не е бил предупреден от германските или други европейски власти за потенциална заплаха.
Скандалът с Гуо, както и предишни изказвания на Крах, омаловажаващи престъпленията на SS, доведоха до изключването му от делегацията на АзГ в Европейския парламент през 2024 г., а по-късно – и до изхвърлянето на партията от групата „Идентичност и демокрация“.
Въпреки това през февруари т.г. Крах беше избран за депутат в германския парламент, след като АзГ постигна рекорден резултат от 20,8% на изборите.
Междувременно Крах е под отделно разследване за пране на пари и получаване на подкупи от китайски източници. Според „Шпигел“ само между 2019 и 2022 г. той е получил над 50 000 евро от компании, свързани с Гуо.
В началото на септември Бундестагът свали имунитета му, а офисите му в Берлин, Брюксел и Дрезден, както и домът му, бяха обискирани. Самият Крах определи обвиненията като „абсурдни, измислени и политически мотивирани“ и ги нарече опит за сплашване. Той също е обвиняван в незаконни връзки с Русия, което отрича.