CNN: САЩ приближават "червената линия" на запасите си от снаряди

Производството им ще достигне приемливо ниво едва след няколко години

На фона на украинската контраофанзива САЩ и Европа бързат да увеличат производството на боеприпаси. След десетилетия на мир Западът е осъзнал колко е подценил значението на наличието на голям запас от оръжия, пише CNN.

Говорейки пред изданието миналата седмица, британският министър на отбраната Бен Уолъс е заявил, че НАТО се е подготвяла от самото начало за офанзива, която ще продължи "една нощ и един ден".

„Никой наистина не си зададе въпроса, какво ще стане, ако „една нощ и един ден“ се превърнат в „две седмици, три седмици, четири седмици“, признава Уолъс.

Американски държавни служители, интервюирани от CNN, са заявили, че има определено количество боеприпаси в американските бази по света. Обемът им е секретен, но се твърди, че това е резерв за извънредна ситуация, с който военните не искат да се разделят.

Всъщност официалните лица признават, че САЩ вече се доближават до „червената линия“ по отношение на запасите от 155 мм снаряди, които доставят на Украйна.

Миналата година САЩ започнаха да увеличават производството на боеприпаси, когато стана ясно, че войната ще се проточи много по-дълго от очакваното. Но това производство ще достигне приемливо ниво едва след няколко години, казва пред CNN съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан.

Именно затова Вашингтон е решил да изпрати касетъчни боеприпаси в Украйна като временна мярка.

Източник от германското правителство е съобщил пред CNN, че Берлин също е предприел стъпки, за да се опита да запълни съществуващите пропуски в запасите от боеприпаси.

Освен това става дума не само за артилерия, но и за снаряди за зенитни установки Gepard, които бяха предоставени на Украйна.

Великобритания инвестира допълнителни 2,5 милиарда паунда в производство на боеприпаси и разширяване на капацитета за съхранение.

Към днешна дата Съединените щати са предоставили повече от 2 милиона 155 мм артилерийски снаряда на Украйна, според данните от Пентагона.

Пентагонът си е поставил за цел да произвежда 70 000 артилерийски снаряда на месец, но засега произвежда малко под 30 000. През февруари 2022 г. производството е 15 000 на месец. По този начин сега Украйна продължава да използва наличните запаси.

Изданието констатира, че за година и половина война темпът на артилерийския огън на въоръжените сили на Украйна почти не е намалял, въпреки факта, че собствените резерви на Украйна бавно, но постоянно са намалявали.

В момента украинските войски обикновено изстрелват между 2000 и 3000 артилерийски снаряда на ден, казва говорител на Министерството на отбраната на САЩ пред CNN.

Според събеседниците на изданието, САЩ са се надявали, че с началото на контранастъплението въоръжените сили на Украйна ще разчитат по-малко на артилерия и повече на общовойскови маневри, на които САЩ обучаваха украинците няколко месеца.

Но тоталното миниране на фронтовата зона от руснаците направи маневрената война невъзможна, принуждавайки украинците да продължат да разчитат на артилерия.

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук