Die Welt разказа как Западът се провали, като допусна сътрудничеството между Русия и Иран
Дипломатите и политиците в Техеран и Москва мислят в историческа перспектива
За разлика от своите западни колеги, дипломатите и политиците в Техеран и Москва мислят в историческа перспектива, е убеден коментаторът на изданието Die Welt Михаел Волфзон.
Съгласувайки със страните от Запада ядреното споразумение през 2015 г., Путин и Хаменей успяха да „надхитрят” своите партньори, твърди авторът. Започвайки преговорите, Иран разчиташе да получи достъп до световните пазари, включително за въоръженията. Русия също си даваше сметка, че Техеран, все още ползващ оръжия от „шахско време”, ще е заинтересован от развитието на военно-търговските връзки.
Сега отбранителното сътрудничество на двете страни расте и то съвсем не е това, което очакваха другите участници в преговорите, счита журналистът. „Русия може свободно да продава на Иран остарели образци въоръжения и с получените средства да модернизира своята армия” – пише Волфзон. При това той обръща внимание, че макар да снабдява Иран с военна техника от предишни поколения, Техеран все пак е страшен съперник.
От тясното сътрудничество с Русия Иран печели още повече. „Русия е единствената държава в света, с която се съобразяват всички без изключение” – е убеден авторът. „Съединените щати повече не притежават такъв авторитет и не е важно, че някога са го притежавали” – пише Волфзон.
„Къде е причината за такъв пропуск на Запада?” – пита журналистът. Той е убеден, че отговорът е в „стратегическата безпомощност” на водещи играчи на световната арена. На западните лидери не им достига „политическа воля”, а развитите страни повече не виждат цели, към които да се стремят. Затова превъзходството на „стратегическото” мислене на Техеран и Москва става все по-очевидно, обобщава коментаторът.
Превод и редакция: БЛИЦ