Диетолог препоръча 10 суперхрани на британците по време на пандемията

Пълнозърнести храни като черен хляб, кафяв ориз, пълнозърнести макарони и киноа ще помогнат за насищането на тялото с въглехидрати, което ще му даде достатъчно енергия

Британският диетолог Лили Сътър препоръча 10 "суперхрани", които ще помогнат за укрепването на организма по време на пандемията от коронавирус.

Пълнозърнести храни като черен хляб, кафяв ориз, пълнозърнести макарони и киноа ще помогнат за насищането на тялото с въглехидрати, което ще му даде достатъчно енергия. В същото време специалистът припомни, че мозъкът консумира около 20 процента от енергията на тялото и затова тази категория продукти е много важна.

Според Сътър рибата е богата на омега-3 мазнини, но не трябва да се пържи, за да се запазят полезните й свойства. Диетологът отбеляза, че рибата трябва да се пече или да се готви на пара.

Чия и орехи са растителни източници на омега-3 мазнини, които също са изключително полезни за мозъка и имат противовъзпалително действие.

Диетологът отбеляза, че ако под ръка няма пресни ягоди, могат да се консумират и замразени. Те са богати на флавоноиди – вещества, които имат положителен ефект върху човешкото настроение, а също така съдържат витамин С, който е важен за имунитета.

Сътър припомни, че кисели млека и ферментирали млечни продукти помагат на чревната микрофлора. В същото време киселото зеле също изпълнява подобни функции, но ферментиралите млечни продукти са по-богати на калций и протеини.

Яйцата съдържат витамин D, който играе важна роля за функционирането на имунната система и мускулно-скелетната система. Те са и един от основните източници на протеин. Сътър напомня, че човек трябва да яде около две яйца на ден.

Според диетолога в храната си трябва да включваме колкото се може повече зеленчуци с различни цветове, тъй като всеки цвят съдържа различни химични елементи, важни за организма ни през зимата.

Сътър заяви, че растителни масла като зехтин и масло от рапица и кокос съдържат мононенаситени мазнини, които са полезни за сърцето, както и витамин Е, необходим за кръвоносната система и кожата.

Диетологът обясни, че консервираните домати са богати на ликопен, който има антиоксидантни свойства. Освен това има повече от един плод в една кутия консервирани домати, отколкото в пакет пресни.

Сътър припомни, че тялото трябва да поддържа необходимият баланс на течности, особено по време на вирусни пандемии, с вода и богати на вода зеленчуци като краставици.