Две трети от сърбите против санкции срещу Русия, Бърнабич с остри думи срещу НАТО
Агресията на НАТО срещу Сърбия отвори Кутията на Пандора и създаде прецедент, каза премиерката Ана Бърнабич в парламента
Почти две трети от сръбските граждани са против въвеждането на санкции срещу Русия, съобщи белградската агенция Бета, цитирана от БТА.
Евентуалното въвеждане на санкции срещу Русия не биха подкрепили 64 на сто от сръбските граждани, докато 16 на сто от анкетираните са за хармонизиране с ЕС по този въпрос, съобщава сръбският вестник "Блиц".
Проучването, проведено от агенция Фактор плюс, също показва, че една пета от анкетираните нямат мнение по въпроса, което според директора на тази агенция Владимир Пеич показва, че противопоставянето на санкциите "не е безусловно", пише вестникът .
В същото време, министър-председателката Ана Бърнабич заяви в парламента, че "Агресията на НАТО срещу Сърбия без съгласието на Съвета за сигурност на ООН“ и признаването от страна на Запада на самопровъзгласилото се Косово са отворили кутията на Пандора и са създали прецедент" , съобщи РТС.
Ана Бърнабич, Снимка Tanjug
"Срещу Сърбия беше извършена агресия за първи път след Втората световна война на европейския континент, срещу суверенна страна, съосновател на ООН. В самия край на XX век, през 1999 г., Сърбия беше бомбардирана без решение на Съвета за сигурност на ООН. Тогава беше извършена жестока агресия, агресия в най-чистата й форма, при която беше въведен принципът на правото на по-силния в ущърб на международното право",
Това заяви Бърнабич, припомняйки, че през 2008 г., признавайки Косово, Западните страни са нарушили Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. "Това са нещата, които отвориха кутията на Пандора и създадоха прецеденти, които доведоха света до състоянието, в което е днес".
Освен това Бърнабич заяви, че човечеството постепенно се хлъзга към Третата световна война, ядрените оръжия се споменават все по-сериозно.
"За съжаление светът постепенно се плъзга към Трета световна война от 24 февруари насам, с все по-чести и дрънкания на ядрени оръжия и все по-малко шансове за мир. Политически изглежда, че емоциите са победили разума. В бъдеще енергията и храната ще бъде най-търсена. В такъв свят Сърбия трябва да намери своето място и да продължи да се развива, това е основната задача на новото правителство", заяви тя.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук