ЕС и САЩ с реакции за решението на Турция да превърне "Св. София" в джамия
То било "предизвикващо съжаление"
Върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел определи решението за храма „Св. София“ в Истанбул да бъде превърната в джамия като "предизвикващо съжаление". Борел напомня, че става дума за сграда със силно символично, историческо и универсално значение. "Като един от основателите на Съюза на цивилизациите, Турция се ангажира с насърчаването на диалога между религиите и културите и укрепването на толерантността и съвместното съжителство", напомня върховният представител.
Държавният департамент на САЩ изрази разочарование от решението на турското правителство да промени статута на истанбулската черква, предаде Ройтерс. "Научихме, че турското правителство запазва ангажимента си да осигури достъп до "Св. София" за всички посетители и очакваме с нетърпение да чуем плановете им относно по-нататъшното стопанисване на "Св. София" така, че да бъде гарантиран безпрепятственият достъп до нея за всеки", заяви говорителят на Държавния департамент Морган Ортегас.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че осъжда "по възможно най-категоричния начин" решението на Турция. "Това е решение, което е оскърбление към всички, които признават паметника и за обект от световното културно наследство. И, разбира се, то засяга не само отношенията между Турция и Гърция, но и нейните (на Турция) отношения с Европейския съюз", се казва в писмено изявление на кабинета на Мицотакис.
Властите в Кипър също осъдиха категорично решението на Турция да измени статута на храма "Св. София" в Истанбул. Първи позицията на Никозия по въпроса изрази снощи в Туитър министърът на външните работи на островната държава Никос Христодулидис.