Evrensel: НАТО отработва сценарий за окупация на Русия
За първи път такива големи маневри бяха проведени през 1995 г.
Тези дни, когато се обръща цялото внимание на борбата, която се води между Русия и страните от НАТО в Сирия и Либия в рамките на империалистическото преразделяне на света, на източноевропейския фронт се случват интересни и важни събития, пише турското издание Evrensel.
Започва учение „Защитник на Европа 2020“, едно от най-големите военни учения в НАТО в последно време. В хода на ученията се разработва сценария за „защита на“ Европа в случай на атака от страна на Русия, но по същество сценарият е окупацията на Русия, пише "Поглед инфо".
Общо 16 страни членки на НАТО участват в ученията по-специално САЩ, Германия, Белгия, Холандия, Франция, Полша, както и Финландия и Грузия. Турция не участва в маневрите.
В ученията ще участват близо 40 хиляди военнослужещи, включително 25 хиляди американски военни и 33 хиляди единици военна техника. Маневрите ще продължат до май.
Танкове започнаха да се появяват на огромната територия на Германия до границите на Русия, в центровете на европейските градове. Репетиция на „Великата война“ ще се проведе по улиците на Европа.
Докато на запад силите са концентрирани по оста Естония-България, част от войските ще бъдат прехвърлени в Грузия. И затова Русия ще бъде взета в клещи от запад и юг.
В същото време противниците на войната се подготвят за големи протести срещу тези учения. Изявленията в тази връзка показват, че целта на НАТО е не толкова да защити европейските страни от Русия, колкото да въвлече Русия във война.
Русия при всяка възможност реагира на мащабното прехвърляне на войските на НАТО към нейните граници, но САЩ не придават значение на това. Въпреки че е известно, че всяко голямо учение едновременно съдържа голяма провокация - НАТО изглежда търси причина да въвлече Русия в голяма война.
За първи път такива големи маневри в НАТО бяха проведени през 1995 г.
А в ученията, наречени “Единен тризъбец”, които се проведоха през 2018 г. в Норвегия с участието на 29 страни членки на НАТО, както и Швеция и Финландия, бяха включени над 50 хиляди военнослужещи.
От 2011 г. членовете на НАТО като Полша и балтийските държави, с участието на САЩ, редовно провеждат учения „Саблен удар“ (Saber Strike). Отново в Полша веднъж на две години се провеждат учения, наречени „Анаконда“, в които участват всички страни членки на НАТО. В хода на тези учения се разработва сценарий за превземането на Калининград и столицата на Беларус, Минск.
И Беларус, който е открито вземан на прицел във военните маневри на НАТО, беше обсаден тези дни от дипломатическа гледна точка.
Спорът между Русия и Беларус относно енергийните ресурси и задоволяването на нуждите на Беларус от природен газ и нефт доведе до студени ветрове, духащи по руско-белоруските отношения. От тази гледна точка посещението на държавния секретар на САЩ Майк Помпео в Минск в началото на месеца е от голямо значение.
Статия, публикувана от вестник “Велт” на 31 януари под заглавието "Защо васалът на Путин се опитва да се доближи до Съединените щати?", обръща внимание на възраждането, което се случва в отношенията между САЩ и Беларус за първи път от 25 години насам.
Фронтът на НАТО, воден от САЩ, счита президента Александър Лукашенко за “последния диктатор на Европа” и непрекъснато прави опити за смяна на режима в тази страна.
Но ако се съди по изявленията, направени след срещата с Помпео, ще бъдат предприети важни стъпки за нормализиране на дипломатическите отношения между двете страни. Ще се проведе взаимно отваряне на посолствата.
Санкциите, наложени от САЩ през 2006 г., ще бъдат постепенно премахнати. Най-важното е, че САЩ ще проучат запасите от природен газ и нефт в Беларус и, ако е необходимо, ще задоволят всички нужди на страната от горива.
Лукашенко, очевидно, е готов на всичко, за да не прави отстъпки на Русия. САЩ не възнамеряват да пропуснат тази възможност. ЕС също чака в засада. Всъщност в началото на януари бяха предприети редица стъпки за опростяване на визовите процедури за гражданите на Беларус.
При тези условия става все по-вероятно Беларус скоро да стане втора Украйна. Може да възникне конфликт между привържениците на Запада и привържениците на Русия.
В продължение на много години Русия продава на Беларус природен газ и нефт на вътрешни цени и настоява за промяна на тези условия. Както пише Томаш Конич на heise.de, този енергиен спор се основава на дебата за интеграция между Русия и Беларус.
Путин иска да превърне Беларус, бившата съветска република, в част от Руската федерация, припомня споразумението, подписано между двете страни през 1999 г.
Това е основната причина на Беларус да се продава евтин природен газ и нефт.
Въпреки това, през последните 20 години Лукашенко изглежда е променил мнението си относно идеята за "интеграция". Всъщност тогава, когато подписваше споразумение с Борис Елцин, Лукашенко се надяваше да седне на стола след Елцин. Сега той възкликва: „Беларус няма да се поддаде на Русия“. В тази връзка се провеждат срещи.
Путин от своя страна няма намерение да отстъпва на ръководството на Беларус. Тъй като се засилва икономически, политически и военно, апетитът му за връщане на стари земи също расте.
По този начин, докато конфликтът между империалистическите държави се засилва и НАТО, пряко обявявайки Русия за враг, продължава да разработва сценариите на окупация, Русия прави ход след ход, за да държи под контрол предишните зони на господство.
Превод: В. Сергеев