Foreign Policy: Хиперзвуковото оръжие на Русия, "насочено към САЩ" - лае, но не хапе (ВИДЕО)
Хиперзвуковото оръжие, разработено в Русия "с прицел към САЩ", може да се окаже, че " по-скоро лае, отколкото да хапе ". Това пише списание "Foreign Policy".
Изданието отбелязва, че след много години на западни санкции и слаби надежди за икономически растеж, последното свръхзвуково оръжие на Русия частично служи на целите на вътрешния дневен ред на руските власти.
През февруари руският водещ Дмитрий Кисельов, по време на предаването "Новините на седмицата", посочи няколко "цели" на територията на Съединените щати за унищожаване с помощта на свръхзвукови ракети "Циркон". Според неговите изчисления "Цирконите" ще могат да достигнат до "центровете за вземане на решения" в САЩ за по-малко от пет минути.
Западните медии обаче веднага посочиха грешки в плана на Кисельов: поне двама от тях се оказаха затворени. Сред целите в Съединените щати, които Кисельов определи като "центрове за вземане на решения", бяха, наред с другото, учебния център на Форт Ричи в Мериленд, който беше закрит през 1998 г., и калифорнийската военновъздушна база Макклелан, която беше закрита през 2001 година.
Списанието отбелязва, че в момента Съединените щати не могат да се защитят срещу най-новото свръхзвуково оръжие на Русия. След новината за "целите" на "Циркон", американският генерал, командир на американското стратегическо командване Джон Хейтън говори с тревога пред Конгреса. Висшият военен не пропусна да припомни, че хиперзвуковото оръжие на Русия не попада в нито един договор за ядрени оръжия.
Въпреки това експертите отбелязват, че перспективата за първи удар с ядрени оръжия е изключително рискована. Подобен ход би довел до втори ядрен удар, предупреждават те, така че никой със здрав разум няма да поеме този риск.
По-рано беше съобщено, че Пентагонът е поискал повече пари за свръхзвукови оръжия.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!