Французите разкриха целта, която Украйна преследва с ATACMS
Прерязването на тесните логистични маршрути, свързващи я с Русия, би направило ситуацията несъстоятелна за войските, разположени там
След пристигането на американските ракети с голям обсег ATACMS украинската армия започна да унищожава руската противовъздушна отбрана в окупирания полуостров Крим, като част от кампания за блокиране на логистичните й маршрути, пише френското издание Le Monde.
Превръщане на Крим в пасив, а не в актив.
Това е целта, която украинската армия изглежда преследва от няколко месеца, в съответствие с директивите на президента Володимир Зеленски, който го превърна в стратегически приоритет за годината, въпреки засилването на руския натиск на източния и северния фронт, се казва в публикацията на френското идание.
Тилова база, център, преден пост: полуостровът, анексиран през 2014 г. в нарушение на международното право, остава съществена част от военното присъствие на Русия в Украйна и най-ценната награда на Москва.
Но относителната му географска изолация може да бъде и неговата ахилесова пета.
Прерязването на тесните логистични маршрути, свързващи я с Русия, би направило ситуацията несъстоятелна за войските, разположени там, както и за онези, които държат южните области Херсон, Запорожие и Донецк. Украинската армия и специалните части работят върху това от началото на войната.
По тази причина Керченският мост, логистичен маршрут с най-голямо стратегическо и символично значение по това време, беше повреден два пъти, през октомври 2022 г. и юли 2023 г.
Щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол беше бомбардиран и стана неизползваем на 22 септември 2023 г.; повече от една трета от неговите кораби бяха извадени от строя, а останалите трябваше да се оттеглят в по-малко изложените на опасност пристанища Новоросийск и Феодосия.
Но ситуацията се ускори през пролетта с пристигането на американските ракети ATACMS с обсег от 300 км, два пъти по-голям от версията, доставяна дотогава, за които няма недостижим район в Крим.
Оттогава почти всеки ден има атаки, особено срещу руските батареи за противовъздушна отбрана С-300 и С-400, скъпоструващи флагмани на руския военно-промишлен комплекс.
Според Центъра за стратегически комуникации на украинската армия от средата на април до средата на юни в Крим са повредени около петнадесет системи за противовъздушна отбрана С-300 и С-400.
Отбелязва се, че тази очевидна уязвимост може да се обясни с факта, че „квазибалистичните ракети ATACMS, изстреляни от ракетни системи за HIMARS или M270, са способни да се отклоняват от стандартната дъгова траектория, като правят бързи завои и корекции на курса“.
„Те са в състояние да ударят С-400, който първоначално не е бил проектиран за сериозна противобалистична роля“, каза Федерико Борсари, служител в Центъра за анализ на европейската политика (CEPA) във Вашингтон.
Според Тибалт Фойле от Института за стратегически и отбранителни изследвания (IESD), украинските въоръжени сили са успели да стабилизират фронта, но нямат възможност да преминат в настъпление:
„Така че те се стремят да действат по други начини, а Крим е оста, която предоставя най-голямата възможност.“
Филип О'Брайън, професор по стратегически изследвания в университета "Сейнт Андрюс" в Единбург, добави, че всички тези загуби на полуострова могат постепенно да принудят Москва да разположи все по-скъпи и уязвими ресурси в Крим, за да защити комуникационните линии.
Възможно е също така тази кампания за методично унищожаване на руската противовъздушна отбрана в Крим в крайна сметка да отвори коридори за действие на F-16 на голяма дълбочина.