ФСБ е арестувала за корупция командира на 114-та моторизирана стрелкова бригада генерал-майор Юрий Зазикин на 4 юли. Висшият военен се намира в центъра за предварително задържане в окупираната Донецка област. Генерал-майор Юрий Зазикин до последно е воювал в Украйна в района на Донбас. Руските държавни медии доскоро възхваляваха Зазикин за това, че е ръководил руските настъпления в Украйна, а руският министър на отбраната Андрей Белоусов удостои Зазикин с почетното звание "Герой на Русия" през февруари 2025 г.
Това пише Институтът за изследване на войната (ISW), позовавайки се на руски източник от вътрешни кръгове.
Източникът твърди, че преди ареста си Зазикин е бил на път да бъде назначен на длъжността заместник-командващ на 14-ия руски армейски корпус, намиращ се в Ленинградския военен окръг.
Части от 114-та моторизирана стрелкова бригада са участвали в офанзивата за Авдиевка, която руските сили превзеха през февруари 2024 г.
Кремъл често използва обвинения в корупция като средство за прикриване на истинските причини за отстраняването на руски военни офицери, които са изпаднали в немилост.
Генрал-майор Зазикин е заподозрян в получаване на подкуп в особено голям размер. Той е бил откаран в следствения арест на окупирания Донецк, където съдът ще разгледа искането на следствието за поставянето му под стража. Най-вероятно след ареста генералът ще бъде прехвърлен в Москва.