Германия с голяма секира за българите, искащи да работят в страната
Правителството представи законопроект, който забранява на големите месопреработвателни фирми да наемат чрез посредници работна ръка от Източна Европа
Нови правила на пазара на труда в Германия, които ще засегнат и българите. Правителството в Берлин представи законопроект, който забранява на големите месопреработвателни фирми да наемат чрез подизпълнители и трудови посредници работна ръка от Източна Европа.
Повод за предложението станаха зачестилите по време на пандемията случаи на масови зарази в кланици и ферми, в които работят предимно българи и румънци.
От първи януари догодина германските месопреработвателни компании няма да могат да наемат чрез подизпълнители и посредници временна работна ръка в България, Румъния и други източноевропейски държави, предава БНТ.
Цигани от пламналата с К-19 германска кланица се промъкнали тихомълком в България
Министърът на труда Хубертус Хайл заяви, че експлоатацията в този бранш е срамна за Германия. Пандемията от коронавирус става повод за критики към мизерните условия, в които българите и другите източноевропейци живеят.
Хубертус Хайл, министър на труда на Германия: Още преди пандемията ситуацията беше катастрофална, но сега вече се превърна в заплаха за здравето на хората.
Повечето големи кланици в Германия работят с подизпълнители в Източна Европа, които им осигуряват евтина временна работна ръка.
По този начин германските компании прехвърлят върху подизпълнителите отговорността за условията на труд и настаняване на работниците.
Често те работят по 16 часа на ден, без почивка и получават минимално възнаграждение.
Българка издала огнището на К-19 в германската кланица! Изплуваха гнусни истини
През последните седмици кланици и ферми в цяла Германия, в които работят българи и други източноевропейци, станаха основните огнища на COVID-19.
Ако законопроектът бъде одобрен от германския Бундестаг, от догодина големите месопреработватели компании в Германия ще трябва директно или чрез свои дъщерни фирми да наемат работната си ръка.
Държавата ще контролира много строго и условията на живот, при които хората биват настанявани. Глобите за фирмите, които нарушават закона ще бъдат до 30 000 евро.
От месопреработвателната индустрия вече се заканиха да внесат жалба в Конституционния съд, ако законът влезе в сила. Според тях без работна ръка от България и Румъния цената на месото за крайните потребители в Германия ще се увеличи с между 10 и 20%.