Германия се стяга ударно за война, готви национален план за...
По думите на ръководителя на Федералната служба за гражданска защита и помощ при бедствия (BBK) Ралф Тийзлер, възстановяването на системата за убежище от въздушен удар ще отнеме поне едно поколение.
Германия разработва национален план за създаване на бункери. Това е обрат, защото през 2007 г. в страната започна поетапен демонтаж на убежищата. Предполагаше се, че те повече няма да потрябват, пише "Труд", позовавайки се на Bild.
В момента има 579 обществени бункера, разчетени за 480 хиляди души.
Според изданието, документът се разработва от Федералната служба за гражданска защита и помощ при бедствия съвместно с регионалните власти.
Заместник-председателят на парламентарната фракция на ХДС/ХСС Андреа Линдхолц разкритикува германския вътрешен министър Нанси Фезер за намаляването на броя на бункерите и бомбоубежищата в страната, настоявайки сегашната ситуация да бъде коригирана.
„Дори и да се надяваме, че никога няма да имаме нужда от убежища, трябва да сме готови да защитим населението си в извънредни ситуации“, подчерта той.
Ръководителят на Федералната служба за гражданска защита и помощ при бедствия (BBK) Ралф Тийзлер каза, че възстановяването на системата за убежище от въздушен удар ще отнеме поне едно поколение.
Широк набор от мерки
Планът включва широк набор от мерки. По-специално, властите възнамеряват да съставят регистър на всички сгради и частни къщи, които биха могли да се използват като убежища в случай на ракетни атаки (например градски администрации, метростанции и офис сгради).
Ще бъдат разработени мобилни приложения за намиране на най-близките бункери, а гражданите ще бъдат насърчавани да създават временни убежища у дома, като обновяват мазета и гаражи.
Освен това ще бъде създадена програма за подпомагане на обновяването на частните домове, така че да могат да се използват като убежища.
Предвижда се също така да се информира населението за мерките за самозащита и да се окаже помощ при подготовка за извънредни ситуации.
Опасения от агресия
След руската инвазия в Украйна, която отприщи пълномащабна война, европейските страни значително увеличиха разходите за отбрана и защита на цивилното население от евентуална агресия. През ноември стана известно, че Испания разработва първия национален план за защита на гражданите, фокусиран върху военните рискове.
Планът, част от петгодишната Национална стратегия за гражданска защита, ще осигури рамка за подготовка за евентуални конфликти.
През пролетта министърът на вътрешните работи на Молдова Адриан Ефрос обяви намерението на републиканските власти да възстановят колкото се може повече убежища на гражданската защита.
В същото време в Латвия ръководството на страната призова гражданите да превърнат мазетата на жилищните сгради в бомбоубежища в случай на евентуална руска агресия.
Американският институт за изследване на войната (ISW) предупреждава, че руските власти започват да подготвят общественото мнение за нападение срещу балтийските държави под предлог за „защита“ на Калининградска област, руски анклав, заобиколен от страни от НАТО.
Бившият началник на полския генерален щаб Раймунд Анджейчак предупреди през октомври , че в случай на руска атака срещу Балтика, Западът може да отговори с удар по Санкт Петербург.