"Хизбула" определи споразумението между Ливан и Израел като капитулация пред Тел Авив

Водачът Наим Касем нарече споразумението "нищожно" и обвини ливанското правителство, че е направило едностранни отстъпки в ущърб на ливанския суверенитет

https://blitz.bg/svyat/hizbula-opredeli-sporazumenieto-mezhdu-livan-i-izrael-kato-kapitulaciya-pred-tel-aviv_news1159369.html Blitz.bg

Водачът на "Хизбула" Наим Касем се обяви против договореното с посредничеството на САЩ споразумение между Израел и Ливан, ден след като то бе сключено, и го определи като капитулация пред Израел, предаде Ройтерс.

В разпространена от него позиция Касем нарече споразумението "нищожно" и обвини ливанското правителство, че е направило едностранни отстъпки в ущърб на ливанския суверенитет.

Той разкритикува положенията в договора, обвързващи изтеглянето на Израел с разоръжаването на "Хизбула", проиранско шиитско движение. По думите му това на практика узаконява израелското военно присъствие и прекрачва "всички червени линии".

Групировката ще продължи въоръжената съпротива, добави Касем. "Никога не сме напускали бойното поле и при най-трудните обстоятелства, няма да го направим и сега", посочи той.

По-рано днес Израел нанесе удар в Южен Ливан, в района на град Набатийе. Израелската армия каза пред Ройтерс, че е използвала безпилотен апарат, понеже не е имала сили в района. Според израелските военни мишена на атаката е било лице, което е представлявало заплаха за Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ), но не дадоха повече подробности, нито доказателства.

Касем каза, че сключеният по-рано този месец иранско-американски меморандум, който гарантира териториалния суверенитет на Ливан, трябва да бъде основата за прекратяване на конфликта с Израел, който се водеше успоредно с войната в Иран, а не вашингтонското споразумение от вчера.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай