Водачът на "Хизбула" Наим Касем се обяви против договореното с посредничеството на САЩ споразумение между Израел и Ливан, ден след като то бе сключено, и го определи като капитулация пред Израел, предаде Ройтерс.
В разпространена от него позиция Касем нарече споразумението "нищожно" и обвини ливанското правителство, че е направило едностранни отстъпки в ущърб на ливанския суверенитет.
Той разкритикува положенията в договора, обвързващи изтеглянето на Израел с разоръжаването на "Хизбула", проиранско шиитско движение. По думите му това на практика узаконява израелското военно присъствие и прекрачва "всички червени линии".
Групировката ще продължи въоръжената съпротива, добави Касем. "Никога не сме напускали бойното поле и при най-трудните обстоятелства, няма да го направим и сега", посочи той.
По-рано днес Израел нанесе удар в Южен Ливан, в района на град Набатийе. Израелската армия каза пред Ройтерс, че е използвала безпилотен апарат, понеже не е имала сили в района. Според израелските военни мишена на атаката е било лице, което е представлявало заплаха за Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ), но не дадоха повече подробности, нито доказателства.
Касем каза, че сключеният по-рано този месец иранско-американски меморандум, който гарантира териториалния суверенитет на Ливан, трябва да бъде основата за прекратяване на конфликта с Израел, който се водеше успоредно с войната в Иран, а не вашингтонското споразумение от вчера.