Иран заяви, че американските удари са "грубо нарушение" на меморандума за разбирателство

Само минути преди обявяването на ударите Тръмп отговори "ще видите" на въпроса дали САЩ ще отвърнат на удара срещу Иран

https://blitz.bg/voinite/iran-zayavi-che-amerikanskite-udari-sa-grubo-narushenie-na-memoranduma-za-razbiratelstvo_news1159316.html Blitz.bg
© Getty Images/Gulliver

Иран днес заяви, че нанесените вчера въздушни удари от САЩ срещу територията му, представляват “грубо нарушение” на меморандума за разбирателство, сключен с Вашингтон, който има за цел прекратяване на войната в Близкия изток, предаде Франс прес.

Иран “остро осъжда въздушните удари, извършени от американската терористична армия вечерта на 26 юни, петък, срещу няколко обекта по иранското южно крайбрежие”, се казва в изявление на Министерството на външните работи на Иран.

Тези удари представляват “грубо нарушаване на чл. 2, параграф 4 от Хартата на ООН и грубо нарушение на параграф 1 от меморандума за разбирателство”, сключен със САЩ в средата на юни, добави иранското външно министерство.

Техеран добави, че е ударил цели, свързани с американските военни сили в отговор на атаките на САЩ, но не уточни които са целите, нито къде са разположени, отбеляза Ройтерс.

БЛИЦ припомня, че по-рано днес американските въоръжени сили нанесоха удари по ирански цели, след като президентът Доналд Тръмп обвини Иран в "безразсъдно нарушение" на примирието след атака срещу товарен кораб в Ормузкия пролив.

Не бяха съобщени за жертви, когато корабът беше ударен от безпилотен летателен апарат за еднопосочни атаки в четвъртък. Инцидент, който доведе до планирана евакуация на хиляди моряци, блокирани в региона.

В отговор Централното командване на САЩ съобщи в петък, че е нанесло удари по складове за ракети и дронове, както и по крайбрежни радарни позиции. Иранската Ислямска революционна гвардия (IRGC) обвини САЩ и Израел.

Само минути преди обявяването на ударите Тръмп отговори "ще видите" на въпроса дали САЩ ще отвърнат на удара срещу Иран.

Шест американски изтребителя са участвали в ударите на САЩ срещу Иран.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
Песимист
преди 26 минути

Има ли все още някой да вярва в зачитането на договорености, споразумения и пр. в днешно време?! Може би, ако управляваха нормални хора щеше да е друго и отношенията, включително между държавите щяха да са нормални.

Откажи