Иран днес заяви, че нанесените вчера въздушни удари от САЩ срещу територията му, представляват “грубо нарушение” на меморандума за разбирателство, сключен с Вашингтон, който има за цел прекратяване на войната в Близкия изток, предаде Франс прес.
Иран “остро осъжда въздушните удари, извършени от американската терористична армия вечерта на 26 юни, петък, срещу няколко обекта по иранското южно крайбрежие”, се казва в изявление на Министерството на външните работи на Иран.
Тези удари представляват “грубо нарушаване на чл. 2, параграф 4 от Хартата на ООН и грубо нарушение на параграф 1 от меморандума за разбирателство”, сключен със САЩ в средата на юни, добави иранското външно министерство.
Техеран добави, че е ударил цели, свързани с американските военни сили в отговор на атаките на САЩ, но не уточни които са целите, нито къде са разположени, отбеляза Ройтерс.
БЛИЦ припомня, че по-рано днес американските въоръжени сили нанесоха удари по ирански цели, след като президентът Доналд Тръмп обвини Иран в "безразсъдно нарушение" на примирието след атака срещу товарен кораб в Ормузкия пролив.
Не бяха съобщени за жертви, когато корабът беше ударен от безпилотен летателен апарат за еднопосочни атаки в четвъртък. Инцидент, който доведе до планирана евакуация на хиляди моряци, блокирани в региона.
В отговор Централното командване на САЩ съобщи в петък, че е нанесло удари по складове за ракети и дронове, както и по крайбрежни радарни позиции. Иранската Ислямска революционна гвардия (IRGC) обвини САЩ и Израел.
Само минути преди обявяването на ударите Тръмп отговори "ще видите" на въпроса дали САЩ ще отвърнат на удара срещу Иран.
Шест американски изтребителя са участвали в ударите на САЩ срещу Иран.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!