ISW: В нарушение Русия използва химическо оръжие в Украйна
Украинската служба за сигурност е извършила успешен удар с дрон срещу петролна рафинерия на Роснефт в Туапсе, Краснодарски край в нощта на 24 срещу 25 януари
Украинските и руските власти започнаха наказателно разследване на катастрофата на руския военнотранспортен самолет Ил-76 на 24 януари в Белгородска област.
Украинската служба за сигурност (СБУ) обяви на 25 януари, че е започнала разследване за изясняване на обстоятелствата около катастрофата. Руският следствен комитет заяви, че е образувал наказателно дело по обвинения в тероризъм след твърдение че украинска противовъздушна ракета е свалила самолета.
Украински и западни медии съобщиха, че Съветът за сигурност на ООН (СС на ООН) е провел извънредно заседание, за да обсъди катастрофата на Ил-76 по искане на Русия вечерта на 25 януари, след като руски източници твърдят, че Франция е отхвърлила искането на Русия за срещата в качеството на ротационен Председател на Съвета за сигурност на ООН.
Украинският комисар по правата на човека Дмитро Лубинец предупреди, че Русия възнамерява да дестабилизира Украйна на вътрешния пазар и да намали подкрепата на Запада.
Говорителят на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГУР) Андрий Юсов отбеляза, че Русия не е предоставила никакви доказателства, че на самолета са били украински военнопленници.
Председателят на комисията по отбрана на Държавната дума на Русия Андрей Картаполов заяви, че руските власти са предупредили Украйна 15 минути преди самолетът Ил-76 да навлезе в района, където е бил свален.
Украински официални лица обаче продължават да отричат да са получили писмено или устно искане от Русия за осигуряване на въздушното пространство около град Белгород.
Това съобщава Институтът за изследване на войната (ISW).
Руски блогър, свързан с Кремъл, намекна, че Русия не трябва да предоставя никакви данни от мястото на катастрофата или доказателства за предполагаемото присъствие на украински военнопленници в самолета, тъй като международната общност преди това е отхвърлила руски доказателства, като се позовава на международното разследване на свалянето през 2014 г. Полет 17 на Malaysia Airlines от подкрепяни от Русия проксита в окупираната Донецка област.
Картаполов заяви, че Русия ще продължи обмена на военнопленници, защото Русия не може да изостави своите момчета, забележително обръщане на призивите всички обмени на военнопленници да спрат за неопределено време веднага след
ISW продължава да не предлага оценка на обстоятелствата около катастрофата на Ил-76 в момента и не може независимо да провери руските или украинските изявления относно инцидента.
Руските сили извършиха серия от удари с ракети и безпилотни самолети срещу Украйна в нощта на 24 срещу 25 януари. Украински военни служители съобщиха на 25 януари, че руските сили са изстреляли 14 дрона Шахед-136/131 от Краснодарски край и окупирания Крим, четири С-300 ракети от Белгородска област и още една ракета С-300 от окупираната Донецка област.
Украинската противовъздушна отбрана унищожи 11 шахеда. Украинското южно оперативно командване съобщи, че украинската противовъздушна отбрана също е прихванала ракета Х-59 над Николаевска област.
Украински официални лица съобщиха, че руски дронове са ударили предприятие в Криви Рог, Днепропетровска област и промишлено съоръжение и жилищни сгради в град Одеса и че руските ракети С-300 са ударили цивилни цели в Рохан, Харковска област и Дружковка, Донецка област.
Украинската служба за сигурност е извършила успешен удар с дрон срещу петролна рафинерия на Роснефт в Туапсе, Краснодарски край в нощта на 24 срещу 25 януари.
Украинският издател Suspilne съобщи на 25 януари, цитирайки неуточнен източник, че е извършен удар с дрон по рафинерията и че Украйна ще продължи да атакува икономически и военно важни обекти в Русия.
Геолокирани кадри, публикувани на 24 януари, показват пожар в петролната рафинерия на Роснефт в Туапсе, а допълнителни кадри според съобщенията показват дронове, работещи в района преди и след като жителите са съобщили за експлозии в рафинерията.
Руски източници заявиха на 25 януари, че рафинерията е имала 112 тона бензин и 200 тона мазут по време на стачката. Руските блогъри твърдят, че ударът на СБУ показва, че украинските сили не са издевателства и че тиловите райони не са безопасни места в съвременната война.
Съобщава се, че руските сили увеличават използването на химически оръжия в Украйна в продължаващи очевидни нарушения на Конвенцията за химическите оръжия, по която Русия е страна.
Говорителят на Украинския център за изследване на трофейни и перспективни оръжия и военна техника на украинския генерален щаб капитан Андрий Рудик заяви на 25 януари, че руските сили са започнали да използват гранати RG-VO с хлорацетофенон, вид сълзотворен газ, използван за овладяване на безредици през декември 2023 г. и че украински служители са наблюдавали 81 случая на руски сили, използващи гранати RG-VO през декември 2023 г.
Украинският генерален щаб съобщи на 13 януари, че руските сили са започнали да използват нов тип специална газова граната, съдържаща CS газ (2-хлорбензалмалононитрил - също RCA) на 14 декември и че руските сили са използвали химически оръжия най-малко 51 пъти през първите две седмици от 2024 г.
Руската 810-та морска пехотна бригада преди това призна на 22 декември, че бригадата умишлено използва химически оръжия, като хвърля гранати К-51 с газ CS от дронове върху украински позиции близо до Кринки на източния (левия) бряг на Херсонска област.
Рудик заяви, че гранатите RG-VO могат да убият персонал в землянка или затворено помещение в рамките на пет минути. Проучване установи, че наскоро използвана руска граната RG-VO е произведена в неуточнена, но вероятно руска фабрика през 2023 г.
Рудик добави, че Русия може да се опитва да прецени международните реакции на руската употреба на химически оръжия в Украйна, за да разшири типа оръжия, които използва.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че войната на Русия е насочена срещу самото съществуване на Украйна като суверенна държава.
Шолц заяви на пресконференция със словашкия премиер Роберт Фицо на 24 януари, че руският президент Владимир Путин може да прекрати тази война по всяко време и предупреди, че ако украинците спрат да се защитават, това ще бъде краят на Украйна. Той предупреди да не се приема идеята, че липсата на преговори между Русия и Украйна удължава войната, отбелязвайки, че не е имало недостиг на дискусии в навечерието на войната в Украйна през февруари 2022 г.
Представители на Кремъл продължават за да покаже, че Русия не е заинтересована да преговаря с Украйна добросъвестно и че максималистичните цели на Русия - които са равносилни на пълна украинска и западна капитулация - остават непроменени.
На 25 януари руските власти издадоха присъди лишаване от свобода по редица нашумели дела, включително това на затворения руски ултранационалист и бивш офицер Игор Гиркин. Московски съд осъди Гиркин на четири години затвор по обвинения в призиви за екстремизъм и забрани на Гиркин да администрира уебсайтове за три години.
Командирът на батальон "Восток" от Донецката народна република (ДНР) Александър Ходаковски заяви, че въпреки разногласията си с Гиркин би предпочел да го види на свобода и отбеляза значението му за събитията в Донбас.
Доброволец в бригада на Луганската народна република (ЛНР) по подобен начин твърди, че личните му проблеми по никакъв начин не отменят всичко, което Гиркин е направил. Руски блогър заяви, че има нещо нередно във факта, че един от лидерите на Руската пролет в Донбас от 2014 г. е в затвора и не се бие на фронта.
Втори западен окръжен военен съд в Санкт Петербург осъди Дария Трепова на 27 години затвор по обвинения в поръчване на терористична атака, незаконен трафик на взривни устройства и фалшифициране на документи по делото за убийството на руския блогър Максим Фомин (Владлен Татарски).
Депутатът от Московската дума Андрей Медведев заяви, че тази присъда е прецедент, който ще ръководи бъдещите присъди и ще накара мнозина, които искат да работят с Украйна, да се чудят дали си струва.
Според информациите, Измайловският съд на Москва осъди бившия губернатор на Пензенска област Иван Белозерцев на 12 години затвор с максимална сигурност за вземане на подкупи на стойност над 30 милиона рубли (около 337 000 долара) от бившия руски сенатор Борис Шпигел.
Съдът също осъди Шпигел на 11 години.
Съобщава се, че Кремъл вече не предлага помилвания на осъдени новобранци и значително променя условията на тяхната служба, вероятно в отговор на намаляването на набора от осъдени, подходящи за вербуване в усилията за генериране на руски сили.
Би Би Си съобщи, че руски служители вероятно са прекратили набирането в отрядите "Буря-Z" през август 2023 г. и са започнали да набират затворници в отрядите "Буря-V" въз основа на нови договорни условия през септември 2023 г.
Русия силно разчита на новобранци като затворници, за да поддържа ниво на генериране на сили, което е приблизително еквивалентно на руските загуби в Украйна и което вероятно помага на руските сили да извършват редовни ротации на оперативно ниво.
Руските официални лица съобщиха, че към октомври 2023 г. руските затворници са били 266 000 души - значително намаление от 54 000 затворници спрямо януари 2023 г.
Загубата на осъдени новобранци поради изтощителни атаки в Украйна и относително кратките срокове на техните договори за служба може да са подтикнали Кремъл да въведе по-рестриктивни условия на служба, за да задържи повече осъдени новобранци на фронта в Украйна.
Условията на договора за служба в новите звена "Шторм-V" са далеч по-малко привлекателни и могат да осуетят усилията за набиране на затворници, въпреки че руските служители рутинно са използвали принудителни мерки, за да принудят затворниците да подписват договори.
Руските служители може също така да са променили статута на наетите затворници, за да облекчат тежестта за генериране на сили върху руския федерален бюджет.
Руското опозиционно издание Vazhnye Istorii съобщи на 25 януари, че персоналът на Storm-Z е изпратил писмо до Путин с молба да разреши въпроса с неполучени обещани плащания и документи за заличаване на криминални досиета за персонала на Storm-Z. Vazhnye Istorii съобщи, че отговор от руска военна прокуратура на изтребител Storm-Z гласи, че неотдавнашният указ на Путин, обещаващ еднократни плащания в случай на нараняване или смърт, не се отнася за изтребители Storm-Z.
Руски вътрешен източник твърди, че руското военно командване наскоро е сменило заместник-командващия на Южния военен окръг и е назначило нов началник-щаб на ЮВО, въпреки че ISW не може да потвърди това твърдение.
Руският вътрешен източник, който по-рано е предоставил точни доклади относно няколко други промени в руското командване, заяви на 25 януари, че руското командване е назначило командващия 8-ма Обединена армия генерал-полковник Генадий Анашкин за началник-щаб и е сменило заместник-командващия на лейтенант Генерал Алексей Завизион с генерал-лейтенант Андрей Сычевой.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук