ISW: В окупирана Украйна Русия обучава бъдещите си войници
Окупационната администрация на Херсонска област подчертава, че училищата в окупираната Херсонска област започват учебната си година "по руските стандарти" за трета поредна година
Служители на руското Министерство на отбраната (МО) изтъкват възможностите на Русия за военно обучение, вероятно в опит да насърчат набирането на военнослужещи и като част от дългосрочните усилия за възстановяване на руския офицерски корпус.
МО на Русия откри и филиал на Нахимовското военноморско училище в окупирания Мариупол, Донецка област, на 2 септември.
Руски блогър твърди, че руските власти започват да отварят отново затворените преди военни академии и призовава руските власти да променят преподавателите и учебната програма, за да модернизират "старата система на военното образование".
Руски окупационни служители обявиха началото на учебната година в окупирана Украйна, като подчертават изричните усилия на Русия да кооптира образователната система и насилствено да русифицира и милитаризира украинските деца и младежи.
Учебната година започва по "руски стандарти"
Окупационният губернатор на Херсонска област Владимир Салдо съобщава, че учебната година е започнала в 105 училища и 11 средни учебни заведения в окупираната Херсонска област, а окупационният губернатор на Запорожка област Евгений Балицки твърди, че над 45 000 деца са започнали училище в окупираната Запорожка област.
Окупационната администрация на Херсонска област подчертава, че училищата в окупираната Херсонска област започват учебната си година "по руските стандарти" за трета поредна година.
Ръководителят на окупационната структура в Донецка област Денис Пушилин и ръководителят на окупационната структура в Луганска област Леонид Пасечник изтъкнаха новата социална кампания "В първи клас със знания" - кампания, целяща да осигури на първокласниците училищни пособия с подкрепата на руското Министерство на образованието, НПО "Знание", военно-патриотичната младежка организация "Движение на първите", руската авиокомпания "Аерофлот" и руското Национално движение на младите кадети (Юнармия).
ISW подробно е съобщавал за ролята на руските организации, занимаващи се с "младежко възпитание", а именно "Знание", "Движение на първите" и "Юнармия", във въвеждането на проруски патриотични и милитаризирани ценности в училищата в окупирана Украйна.
Церемониите по случай първия учебен ден поставиха специален акцент върху усилията на Русия да институционализира милитаризацията на децата и младежите, за да създаде условия за интегриране на децата в руската армия и военновременна икономика.
Ръководителят на кримската окупация Сергей Аксьонов съобщи, че в Средното общообразователно училище № 30 в окупирания Симферопол са създадени седем кадетски класа под ръководството на кримския окупационен клон Росгвардия и публикува снимки на малки деца и тийнейджъри в церемониални униформи в кадетски стил.
Известен руски провоенен блогър публикува интервю с учителка от окупирания град Донецк, която изтъква факта, че няколко от нейните ученици се сражават със силите на Донецката народна република (ДНР) на фронтовата линия. Пушилин също така отбеляза, че руската космическа агенция "Роскосмос" е финансирала клас по "физика в космоса" в Донецкия лицей в окупирания град Донецк.
Очаква се Иран да достави балистични ракети
"Роскосмос" участва в технологичните иновации и производството на руската отбранителна промишленост по време на войната.
Усилията на Русия да приобщи децата и младежите в окупирана Украйна към руските военно-патриотични идеали чрез кадетски програми и специализирани курсове, подкрепяни от руски федерални структури, вероятно имат за цел отчасти да създадат набор от няколко поколения, от които руската армия евентуално да черпи, а и да унижат украинската идентичност в окупираните райони.
Очаква се Иран "в най-скоро време" да достави балистични ракети на Русия, за да подкрепи руската инвазия в Украйна.
В дневния си анализ Институтът за изследване на войната (ISW) цитира статията на Bloomberg за очакваните скоро доставки на въоръжение от Иран и посочва, че придобиването от Русия на балистични ракети "Абабил" или "Фатех-360" вероятно ще позволи на руските сили да нанасят удари по украински близки цели, като същевременно запазят руските ракети местно производство като "Искандер" за отдалечени цели, дълбоко в украинска територия.
Руският президент Владимир Путин даде интервю за монголското издание "Унуудур" преди посещението си в Монголия на 2 и 3 септември, в което акцентира върху историческите и съвременните руско-монголски отношения и настоящите тристранни икономически и енергийни инициативи с Монголия и Китайската народна република (КНР).
В интервюто, публикувано на 2 септември, Путин акцентира върху съветско-монголските отношения и руско-монголското споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство от 2019 г. Путин също така изтъкна инициативите за икономическо и енергийно сътрудничество за задълбочаване на отношенията между Русия, Монголия и КНР и изрази увереност в развитието на икономическия коридор Русия-Монголия-Китай и газопровода "Силата на Сибир 2", който след завършването си ще преминава от Русия през Монголия до КНР.
Путин също така увери, че ръководеният от Русия Евразийски икономически съюз (ЕАИС) и Монголия са постигнали значителен напредък в изготвянето на временно споразумение за свободна търговия. Путин публикува такива статии в севернокорейски и виетнамски държавни вестници преди посещенията си в страните през юни 2024 г.
Усилията на руския президент, насочени към държави, които в миналото са имали приятелски връзки със Съветския съюз, са насочени към формиране на коалиция, която да действа като алтернатива на Запада.
Руски и монголски официални лица посочиха, че заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Путин няма да повлияе на текущото посещение на Путин в Монголия, въпреки правното задължение на Монголия да изпълни тази заповед.
Путин пристигна в Улан Батор на 2 септември, а преди това говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Кремъл не се притеснява от задължението на Монголия да арестува Путин, тъй като Русия и Монголия поддържат "отличен диалог".
Руските държавни медии твърдят, че говорителят на монголския президент Улзиебайар Золбайар е отхвърлил информацията, че МНС се е обърнал към Монголия с призив да изпълни заповедта за арест на Путин. Руските власти по-рано са заявявали, че Русия не признава юрисдикцията на МНС, но Монголия е страна по Римския статут от 2002 г.
На 2 септември руските власти задържаха заместник-командира на Ленинградския военен окръг (ЛВО) генерал-майор Валерий Муминджанов по обвинения в корупция.
Кремълската информационна служба ТАСС съобщи, че руският Следствен комитет подозира, че Муминджанов е приел подкупи на стойност над 20 млн. рубли (около 222 000 долара), докато е бил началник на отдел "Ресурсно осигуряване" в руското Министерство на отбраната (МО) и е контролирал договорите за доставка на руски военни униформи.
Руски вътрешен източник, който и преди е предвиждал правилно няколко командни промени в руското МО, твърди, че Муминджанов е бил пряк подчинен на бившия заместник-министър на отбраната на Русия армейски генерал Дмитрий Булгаков, когото руските власти арестуваха по обвинения в корупция на 26 юли. Вътрешният източник твърди също, че Муминджанов има връзки с настоящия секретар на руския Съвет за сигурност и бивш министър на отбраната на Русия Сергей Шойгу.
Кремъл няма да ограничи усилията на министъра на отбраната Андрей Белоусов
Известен, свързан с Кремъл руски провоенен блогър твърди, че арестът на Муминджанов показва, че Кремъл не възнамерява да ограничи усилията на настоящия руски министър на отбраната Андрей Белоусов за "прочистване" на руското МО и че арестите не се ограничават до няколко високопоставени служители на МО, а продължават вече пет месеца.
Военният коментатор също така твърди, че продължаването на разследванията срещу високопоставени служители на руското МО ще задоволи обществените очаквания за справедливост и борба с корупцията.
Наскоро руските сили си върнаха загубените позиции източно от Коренево, а ISW оценява, че украинските сили вероятно са се изтеглили от селището. Руски блогър твърди, че украинските сили са напреднали незначително край Погребки и Малая Локня (и двете северозападно от Суджа) и че руските сили преди това са напуснали позиции в тези селища, за да избегнат обкръжение.
Руските сили наскоро напреднаха в направленията Сиверск, Часив Яр, Покровск и югозападно от град Донецк.
Наскоро украинските сили си върнаха загубените позиции югоизточно от Покровск на фона на продължаващите руски тактически успехи в района.
Публикуваните на 2 септември геолокационни кадри показват, че украинските сили са си възвърнали позициите в югозападната част на Новохродовка (югоизточно от Покровск), а украинският генерален щаб съобщи, че руските сили по посока на Покровск в момента съсредоточават атаките си край Новохродовка.
Украинският военен наблюдател Костантин Машовец заявява, че украинските сили продължават да държат Мариновка (южно от Новохродовка), което, по оценка на Машовец, възпрепятства възможността на руските сили да напредват на юг към Селидово (още по-югоизточно от Покровск).
Ръководителят на градската администрация на Покровск Серхий Добряк заяви на 2 септември, че Украйна е изградила около пет отбранителни линии в Покровски район и че украинските сили продължават да полагат усилия за укрепване на съществуващите отбранителни позиции с цел защита на украинската оперативна сигурност.
Руски блогър твърди, че украинските сили продължават да нанасят удари по руските понтонни преходи през река Сейм в Глушковски район, Курска област.