Изненадваща космическа новина за САЩ и Русия след изгонването на Рогозин

НАСА обяви, че са сключили споразумение за съвместни полети на екипажи на пилотируеми космически кораби

Малко след като бе съобщено за освобождаването от длъжност на Дмитрий Рогозин начело на руската космическа корпорация "Роскосмос", тя заедно с американското космическо управление НАСА обявиха, че са сключили споразумение за съвместни полети на екипажи на пилотируеми космически кораби на Русия и САЩ, предадоха световните агенции.

Договорът е бил подписан още в четвъртък, се казва в съобщение на "Роскосмос". В него се допълва, че споразумението отговаря на интересите и на двете страни и ще допринесе за развитието на сътрудничеството в рамките на Международната космическа станция и за ефективната реализация на проекти за изследване и усвояване на космическото пространство за мирни цели, съобщава БТА. 

Съгласно договора, в случай на извънредна ситуация, свързана с отмяна или забавяне на планирано изстрелване на руски или американски космически кораб, ще се гарантира присъствието на борда на МКС на най-малко един космонавт и един астронавт.

В него е записано още, че руската космонавтка Анна Кикина става член на основния екипаж на американския космически кораб "Дракон", чието изстрелване е планирано за есента на 2022 г. В състава на основния екипаж на кораба, който ще излети от Кейп Канаверал във Флорида, освен рускинята влизат още и астронавтите на НАСА Никълъс Ман, който ще бъде командир и Джош Касада, който ще бъде пилот, и астронавтът от японската космическа агенция Коичи Ваката.

Съгласно договора в състава на основния екипаж на полета на кораба "Союз МС-22", планиран за 21 септември 2022 г. от космодрума Байконур, пък влиза американският астронавт Франсиско Рубио, който е борден инженер. Още в екипажа са руските космонавти Сергей Прокопиев, който е командир, и Дмитрий Петелин, който е борден инженер.

Споразумението  бе сключено в момент, в който Западът се опитва да изолира Русия заради войната в Украйна. То де факто подновява съвместните полети на руснаци и американци до МКС, които имаше и в миналото, допълва Франс прес.