Извънредно! Хвърлиха бомба по полския премиер ВИДЕО

Инцидентът е станал в Нидерландия, която отбелязва 80-ата годишнина от освобождението си в края на Втората световна война

https://blitz.bg/svyat/izvanredno-hvarliha-bomba-po-polskiya-premier-video_news1082134.html Blitz.bg

Димна бомба е била хвърлена в краката на полския премиер Доналд Туск, предаде предаде UNN, позовавайки се на RMF24.

Инцидентът е станал в Нидерландия, която отбелязва 80-ата годишнина от освобождението си в края на Втората световна война.

Туск и неговият нидерландски колега Дик Схооф е трябвало да запалят т.нар. „пламък на свободата“, когато човек от тълпата е замерил полския министър-председател с пиротехническото изделие, съобщава Darik.

Двамата незабавно са били изведени от сцената.

 

Преди това Туск призова обединена Европа да прояви същите решимост и кураж спрямо руската агресия, каквито е демонстрирала при победата над нацистка Германия.

В речта си по случай Деня на освобождението на Нидерландия той направи паралел между руската инвазия в Украйна и Хитлеровата агресия през Втората световна война.

Пред събралото се множество във Вагенинген – мястото, на което германските войски в Нидерландия подписват своята капитулация пред канадския генерал Чарлз Фаулкс на 5 май 1945 г. – бившият председател на Европейския съвет заяви:

„Това вече е третата година, в която отбелязваме победата над Третия райх в сянката на руската агресия срещу Украйна. Войната и разрушението се завърнаха с цялата си чудовищност.“

Той подчерта, че европейците трябва да проявят солидарност, която описа като "най-важната дума в моя личен политически речник", и да не „затварят очи пред възраждането на злото“. По думите му днешната ситуация изисква "мобилизация около основните ни ценности и сигурността на Европа".

В едно изречение

Туск отдаде почит както на жертвите на нацизма, така и на съветския терор, споменавайки в едно изречение Аушвиц, ГУЛАГ и Катин.

„Ако искаме да оцелеем в този тъмен час, трябва отново да бъдем толкова смели и силни, колкото полските войници, сражавали се на тази земя преди 80 години.“

Речта на Туск беше последвана от инцидент – димна бомба избухна на сцената след изказването на нидерландския премиер Дик Схооф, при което двамата лидери бяха изведени от охраната. На този етап няма информация за арестувани.

По-рано петима активисти бяха задържани, след като прекъснаха речта на военния министър Рубен Брекелманс с викове "Свобода за Палестина", след като преодоляха огражденията на събитието. В края на словото си министърът заяви:

„Това, което се случи тук, е напомняне, че трябва да останем обединени и да не се делим – това е дълг за всички нас.“

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Коментирай
2 Коментара
Минав
преди 1 година

кои полски войници, които са ползвали кавалерия срешу немските танкове и са били избити като пилци ли?

Откажи
Парад
преди 1 година

Наистина има завръщане на нацизма : Украинския режим гори стотици хиляди руски книги , както е Германия гориха книги . Украинският режим репресира рускоезични , както хитлеристите репресираха на нацистка основа ... И още примери има ,че нацизмът има рецидив в Украйна .

Откажи