Китай удря ЕС с мита до 42,7% върху млечни продукти

Пекин въвежда временни компенсаторни мита за внос от ЕС от 23 декември. Брюксел определя решението като неоправдано.

https://blitz.bg/svyat/kitay-udrya-es-s-mita-do-427-varhu-mlechni-produkti_news1125677.html Blitz.bg

Китай ще наложи временни мита в размер от 21,9 до 42,7% върху определени млечни продукти, внасяни от Европейски съюз, считано от 23 декември.

Това съобщи Министерство на търговията на Китай, като уточни, че мярката се основава на предварително решение по антисубсидийно разследване.

Според китайското ведомство проверката е установила основания за прилагане на временни компенсаторни мерки спрямо част от вноса на млечни продукти от ЕС. Ставките ще варират в зависимост от производителя и конкретния продукт, а мерките ще останат в сила до приключване на окончателното разследване.

Антисубсидийното разследване е започнало през август 2024 година след официално искане от Китайската асоциация на млечната индустрия. По данни на Пекин предварителните резултати сочат връзка между европейските субсидии и „значителни щети“ за китайската млечна индустрия. Очаква се проверката да приключи през февруари.

Откриха огромни количества злато в тази азиатска страна

► Отговорът на ЕС

Решението предизвика остра реакция в Брюксел. Европейска комисия определи митата като „неоправдани“. В позиция, разпространена чрез АФП, говорител на Комисията по въпросите на търговията заяви, че европейската страна оспорва изводите на разследването.

„Нашата оценка е, че разследването се основава на съмнителни твърдения и недостатъчни доказателства, поради което мерките са неоправдани и неоснователни“, посочи говорителят. По думите му Европейската комисия анализира предварителното решение и ще представи официалните си коментари пред китайските власти.

Новите мита идват на фона на нарастващо търговско напрежение между ЕС и Китай и могат да се отразят сериозно върху европейските износители на млечни продукти към китайския пазар.

Коментирай
1 Коментара
ИКОНОМИКА
преди 1 месец

За това ли са толкова високи цените на млечните продукти у нас ? Ами нека се забрани износът им към Китай за да спаднат цените у нас .

Откажи