Целият Европейски съюз ще се върне към закупуване на газ от Русия след края на конфликта в Украйна. Унгарският премиер Петер Мадяр обяви това в интервю за полския вестник "Жечпосполита".
"Вярвам, че когато войната приключи, целият Европейски съюз ще се върне към закупуването на руски газ, защото е по-евтин. Това е продиктувано от конкурентни и географски фактори", отбеляза Мадяр.
"Не мога да предвидя всичко, но това е моето усещане“, добави министър-председателят.
Въпреки прогнозата на Мадяр, енергийната политика на Европейския съюз през последните години се насочи към намаляване на зависимостта от руски енергийни ресурси.
След началото на войната в Украйна редица европейски държави ускориха инвестициите в алтернативни доставки, включително втечнен природен газ от САЩ, Катар и други пазари, както и в развитието на възобновяеми енергийни източници.
Анализатори отбелязват, че ценовият фактор вероятно ще остане определящ за бъдещи решения. По-евтините доставки на природен газ биха могли да окажат сериозно влияние върху конкурентоспособността на европейската индустрия, която през последните години беше изправена пред повишени производствени разходи и натиск върху икономическия растеж.
В същото време въпросът за евентуално възстановяване на енергийните отношения с Москва остава силно чувствителен на политическо ниво.
Част от страните членки продължават да настояват за трайно ограничаване на зависимостта от руски енергоносители, аргументирайки се с необходимостта от по-голяма енергийна сигурност и диверсификация на доставките в дългосрочен план.