Основното химическо вещество в марихуаната изглежда помага за разрушаването на клетките на рака в мозъка, предлагайки надежда за бъдещо противораково лечение, пишат испански учени в свое изследване.
Авторите от мадридския университет “Complutense” в сътрудничество със свои колеги от други университети открили, че активният компонент в марихуаната, тетрахидроканабиол, кара раковите клетки да се подложат на процес, наричан аутофагия – разстройство на функциите, което кара клетките да се самоизяждат. Изследването, което се появява в априлския брой на американския “Journal of Clinical Investigation”, показва, че тетрахидроканабиолът и съврзаните с него “канабиноиди” ще бъдат “нов клас потенциални антитуморни вещества”. Според авторите веществото може да докаже полезността си в развитието на бъдещи “антитуморни агенти”. Учените провели опити върху мишки, като първоначално стимулирали развитие на рак в гризачите, а след това ги инжектирали с дневна доза тетрахидроканабиол около местата, където се образували туморите. Те анализирали и туморите на двама пациенти по време на експеримент, наблюдавайки ефекта от веществото върху твърде агресивна форма на рак на мозъка, и регистрирали данни, “сравними с предклиничните факти”, наблюдавани най-напред при лабораторните мишки. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.