Майк Помпео каза на европейците какво трябва да направят във връзка с Иран
Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще наложи санкции на европейците и другите съюзници, които се противопоставят на идеята за изолация на икономиката на Иран, заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпео, цитиран от американското консервативно издание Washington Examiner. „Ще взимаме под внимание извършване на забранени бизнес дейности в Иран“, подчерта Помпео по време на реч пред Heritage Foundation, пише Фокус.
„Прекарах много време с нашите съюзници през първите ми стри седмици. Знам, че те могат да решат да запазят действието на старата ядрена сделка с Иран. Определено това е тяхно решение. Те знаят какво мислим ние“.
Изданието припомня, че водещите европейски държави се опитват да убедят Иран да остане в подписаната през 2015-а година сделка, като според тях тя е предотвратила голяма регионална криза. Европейската комисия се зае да защити компаниите от американските санкции, за да позволят на режима да се възползва от икономическите придобивки на сделката. Но Помпео отново потвърди, че това няма да попречи на Съединените американски щати да наложат „безпрецедентни“ санкции, които да поставят Иран на колене.
"В момента, в който бъдат наложени санкциите, страните трябва да се откажат от икономическите си дейности“, отговори той, когато бе запитан дали Държавният департамент ще се опита да омекоти удара над Европейските съюзници. „Всяка страна ще трябва да разбере, че ние не можем да продължим да създаваме богатство за (иранския генерал) Касем Сюлеймани. За това става въпрос. В крайна сметка, тези пари отидоха в него... Нашите усилия целят да удушат икономическият му капацитет да причинява вреди на Близкия Изток и на света“. Washington Examiner коментира, че европейските съюзници на Вашингтон се тревожат, че Иран ще използва заплахите, за да възобнови ядрената си програма, което би подновило кризата в Близкия Изток, аналогична на тази, предизвикана от ядрените и ракетните изпитания на Северна Корея.
Помпео предупреди Иран да не го прави. „Ако се опитат да се върнат към това, ако се опитат да започнат да обогатяват (уран), ние сме напълно подготвени да отговорим и на това“, отсече държавният секретар. „Със сигурност няма да разкривам какъв точно ще е отговорът ни. Но ние ги гледахме как говорят и чухме как казват това. Надявам се, че ще вземат различно решение, че ще изберат друг път“. Вестникът припомня, че за разлика от САЩ, европейските им съюзници се опитват да осигурят юридическа защита за европейските компании, които инвестират в Иран. „Европейският съюз се ангажира да смекчи въздействието на санкциите на САЩ върху европейските предприятия и да предприеме стъпки за запазване на растежа на търговските и икономически отношения между ЕС и Иран”, заявиха от Европейската комисия в петък.
Европа има ограничена способност да влияе за американските санкции, но, поради това, че най-големите корпорации, които инвестират в Иран имат големи инвестиции в САЩ, те не могат да си позволят да провокират Министерството на финансите във Вашингтон, обяснява изданието. Освен това, Помпео твърди, че санкциите биха довели до нова ефективна горна граница за ядрената програма на режима. "Ядрените програми не са евтини", обясни той. "Доколкото ние сме ефективни в това, да създадем по-големи трудности на иранския режим, ние ще намалим капацитета му да продължи да развива своите ядрени системи“.