Медведев размаха пръст на ненатовска държава: Тръгва по пътя на Украйна
В поста си той говори за фалшифициране на историята от някои среди в Кишинев, които да реабилитират истинските виновници за една трагедия
Молдовските власти, хвърляйки вината за глада през 40-те години на миналия век върху Съветския съюз, тръгват по пътя на Украйна, където от официалното признаване на Гладомора до триумфа в политиката на неонацистките военизирани формирования минаха буквално 10 години. Това написа в профила си в руската социална мрежа "ВКонтакте" заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, цитиран от световните агенции.
"В Украйна пътя от официализиране на "гладоморските приказки" през 2006 г. във вид на съответен закон до създаването през 2014 г. на първия нацистки батальон, а впоследствие и на полка и бригадата "Азов", отне по-малко от 10 години", напомни Медведев.
"Това са все брънки от една и съща верига - фашизация на страната и създаване на атмосфера на омраза в обществото", подчерта бившият руски президент и допълни: "Всичко това идва от "игрите с историята". Нека не играем с нея толкова безотговорно, за да не се окажем накрая изправени на прага на поредната война. Нима Молдова иска наистина да сподели съдбата на Украйна?".
В поста си Медведев говори за фалшифициране на историята от някои среди в Кишинев, които да реабилитират истинските виновници за една трагедия. Той добави и, че истинските виновници за тази трагедия са широко известни и това са били Третият Райх, неговите сателити и помагачи. "Не на последно място в тази позорна графа стои Румъния", посоча Медведев.
По думите му председателят на управляващата в страната Партия на действието и солидарността (ПДС) Игор Гросу, които излезе с инициатива за признаване на глада в Молдова за геноцид, "не може да не знае" как през 1943-1944 г. "се разграбваше и разрушаваше стопанството на окупираните територии на "губернаторството Транснистрия", голяма част от които днес влизат в състава на Молдова".
Медведев подчерта, че в хода на тази операция в Кралство Румъния, е било изнесено на практика цялото промишлено оборудване.