Наблюдател на „Белсат“: Путин игнорира Лукашенко
Двете държави имат споразумение за цените на газа само за януари и февруари, а за нефта изобщо няма договори
Въпреки че Беларус и Русия все още не са се договорили за цените на енергийните носители, лидерите на тези страни все още не са насрочили нови срещи.
Според наблюдателя на „Белсат“ Александър Класковски, Путин зае изчаквателна позиция, надявайки се, че Лукашенко все едно няма къде да отиде, пише "Поглед инфо".
Наскоро се появи слух, че руският президент Владимир Путин покани колегата си Александър Лукашенко да прекара ваканцията си в Сочи, пише наблюдателят на „Белсат“ Александър Класковски.
По-късно обаче прессекретарят на Владимир Путин Дмитрий Песков заяви, че не се планират контакти между президентите в близко бъдеще. Така че, очевидно, покана нямаше, отбелязва авторът на статията. „По-вероятно е стопанинът на Кремъл да е решил да игнорира заинатилия се белоруски партньор за сега.“
Двете държави обаче имат споразумение за цените на газа само за януари и февруари, а за нефта изобщо няма договори. Доставя се в малки количества само от Михаил Гуцериев.
Лукашенко каза на подчинените си да търсят алтернативни доставки на пнефт, а те бяха намерени, по-специално в Норвегия. Въпреки това няма достатъчно суровина, а белоруските рафинерии работят с половин натоварване, отбелязва авторът на статията. Плюс това, алтернативният нефт е по-скъп.
„С други думи, Лукашенко с хвана за принципа. В крайна сметка руската страна изобщо не отказва да доставя нефт, въпросът е цената, която според белоруското ръководство е несправедлива (въпреки че всъщност тя е само 83% от световната)“, пише наблюдателят на сайта на „Белсат“. Лукашенко е хвален заради упоритостта си, защото зависимостта от руската енергия е опасна.
„Но проблемът е, че казвайки „а“, Лукашенко не казва „б“. А за голо фукане пред Русия и собствения електорат ресурсът на анахроничния белоруски икономически модел няма да издържи дълго.”, пише наблюдателят.
Освен това според него Беларус е взела твърде много заеми и сега те трябва да бъдат платени. За целта е най-добре да не търси нови доставчици на нефт, а да развива икономиката, да провежда реформи и да участва във високите технологии. Тогава не е необходимо толкова много нефт, отбелязва експертът.
Засега обаче няма никакви признаци, че Лукашенко възнамерява да поеме по този път. Напротив, съдейки по кадровите му назначения, властите искат да кредитират публичния сектор. А Лукашенко сравнява приватизацията на държавните предприятия с отказа от независимост на Белорусия.
Лукашенко не иска да се обединява с Русия, тъй като това ще означава „безславен и опасен край на неговата дълга неразделна власт над страната“. Авторът на статията обаче смята, че без значителни реформи Белорусия най-малко ще потъне в стагнация, жизненият стандарт на населението ще падне. И в този случай Русия може да успее, ако предложи подобряване на условията на живот.
Срещата на Лукашенко с държавния секретар на САЩ Майк Помпео е предизвикателство за Кремъл, отбелязва наблюдателят. Съединените щати обаче няма да доставят евтини нефт и газ за Белорусия.
Москва не харесва подобни срещи, но засега е заела наблюдателна позиция, надявайки се, че Лукашенко все едно няма къде да отиде, пише Александър Класковски в статията си на сайта на „Белсат“.