Newsweek: Пентагонът призна изоставането от Русия при хиперзвуковото оръжие

Владимир Путин похвали последните постижения на страната в отбраната

Владимир Путин похвали новото руско оръжие, като заяви, че никоя друга държава няма такива технологии, пише Newsweek.

Междувременно представителите на Пентагона в интервю за изданието признаха, че поради решението на Москва да използва хиперзвук за военни цели, съществува „асиметрия в бойните способности“, която Вашингтон трябва да отстрани, пише "Поглед инфо".

Владимир Путин похвали последните постижения на страната в отбраната. Освен всичко друго, президентът похвали образците от руски свръхмодерни оръжия, с които според американските военни САЩ "трябва да се изравнят", пише Newsweek.

В обръщение към офицерите на церемония в Кремъл държавният глава заяви: 

"Основното задължение на хората с пагони е да защитават Русия, нашите граждани от външни и вътрешни заплахи, ясно да прогнозират потенциалните предизвикателства и рискове и стъпка по стъпка да подобряват работата си."

"На първо място, говорим за развитието на въоръжените сили", обясни Путин. 

„Нашата армия и флот доказаха високата си готовност и възнамеряваме да изградим своя отбранителен потенциал и да поставим на бойно дежурство системите от хиперзвукови, лазерни и други съвременни оръжия, които другите държави все още нямат.“

Между другото, това не е причина да заплашваме някого.

Напротив, ние сме готови да направим всичко по силите си, за да п
одтикнем процеса на разоръжаване, като вземем предвид най-новите ни оръжейни системи, чиято задача е единствено да гарантира сигурността, като отчита нарастващите заплахи за нас.“, добави президентът.

Новият руски арсенал включва междуконтиненталната балистична ракета РС-28 «Сармат» и ракетната система «Авангард», чиято бойна глава може да достигне скорост 20 пъти по-висока от скоростта на звука.

Други видове хиперзвукови оръжия включват авиационния комплекс Х-47М2 «Кинжал» и противокорабната ракета 3М22 «Циркон», обръща внимание изданието.

Предполага се, че всички тези оръжия, които включват и новия подводен дрон «Посейдон», крилатата ракета с атомна тяга 9М730 «Буревестник» и лазерната система «Пересвет», не са в състояние да прихващат водещи и дори перспективни средства за защита.

Днес, когато Китай също развива подобни бойни възможности, САЩ заемат все по-активна позиция в тази област, подчертава Newsweek.

Въпреки че САЩ са лидер в изследването на свръхзвукови системи от десетилетия, ние не се стремим да използваме свръхзвукови технологии като оръжие“, заяви говорителят на Пентагона Робърт Карвър. 

„Тези, които се стремят да станат наши противници, решиха да превърнат тази технология в оръжие, което създаде асиметрия в бойните способности, с преодоляването на която трябва да се заемем.

Министерството на отбраната е водещо в хиперзвуковите изследвания и разполагането на хиперзвуково оръжие е основният ни техническите и изследователските приоритет.

Продължаваме да вършим тази работа, за да няма съмнение в способността ни да поддържаме господство в бъдещи битки във всички театри на бойни действия.“
, увери Карвър.

Тази година на фона на нарастващото недоверие между САЩ и Русия престана да съществува многогодишният договор за ракетите със среден и по-малък обсег (Договор за РСМО). Властите на САЩ заявиха, че новата руска крилата ракета 9M729 нарушава споразумението, а Москва в отговор обвини Вашингтон, че неговата система за противоракетна отбрана Aegis Ashore в Източна Европа може да бъде използвана за настъпление.

В резултат на това през август САЩ се оттеглиха от Договора за РСМО и само седмица по-късно тестваха ракета, нарушаваща споразумението. По този начин те използваха същата система за вертикално изстрелване Mark-41, която е инсталирана на Aegis Ashore.

Русия и Китай осъдиха Америка за опита да „провокира надпревара във въоръжаването, припомня изданието.

Доналд Тръмп каза пред журналисти, че администрацията му очаква да сключи споразумение за контрол над въоръженията с Русия и Китай. Според него и двете страни биха искали да сключат тази сделка. Но докато Москва приветства идеята за нов договор, Пекин отхвърли предложението на американския президент.

Китай заема много ясна позиция. Няма предпоставки и основи за тристранни преговори и Китай няма да участва в тях“, заявиха преди известно време в Министерството на външните работи на азиатската страна.

САЩ и Русия разполагат с най-големите запаси от ядрено оръжие. Но техните арсенали са ограничени от СТАРТ III. Това споразумение изтича през 2021 г., но засега и двете страни не са успели да седнат на масата за преговори, което за първи път от няколко поколения „потенциално създава предпоставки за неограничено производство на ядрено оръжие“, заключава Newsweek.