NI: "Безпрецедентен скок" — американските самолетоносачи се въоръжават с дронове
Tехнологията за обмен на данни в реално време между дроновете и командните центрове непрекъснато се усъвършенства
Флотът от самолетоносачи на ВМС на САЩ разширява използването на дронове, пише The National Interest: за целта се изграждат специални командни центрове за контрол на дронове на самолетоносачите от класа „Нимиц“ и „Форд“.
Изданието пише, че масовата употреба на дронове ще спомогне за увеличаване на обхвата на палубната авиация, както и за повишаване на безопасността на самите самолетоносачи.
ВМС на САЩ създават специален команден център за дронове за самолетоносачи, пише The National Interest. Тази стъпка е част от стратегията за значително увеличаване на използването на дронове, излитащи от палубите на самолетоносачите.
Според изданието разполагането на дронове на самолетоносачите е безпрецедентен технологичен скок за американския флот, който се стреми да разшири разузнавателните инструменти и да увеличи радиуса на бойните действия. Нови командни центрове се изграждат на самолетоносачите от класа „Джералд Форд“ и „Нимиц“, пише "Поглед инфо".
"Това е преориентация на палубното пространство на кораба в контролна зала за управление на полетите, вътре в която можете да изпращате и получавате данни от дроновете", цитира публикацията думите на Чарлз Енес, капитан от ВМС на САЩ.
Според Енес използването на дронове ще позволи съществено да се увеличи обмена на бойна информация между въздушните и наземните подразделения на флота. Безпилотниците не само ще увеличат обхвата, но и ще намалят рисковете за пилотите. Освен това технологията за обмен на данни в реално време между дроновете и командните центрове непрекъснато се усъвършенства.
The National Interest пише, че по-активното използване на дронове на самолетоносачите ще разшири обхвата на бойните задачи на ВМС. По-специално, използването на нови дронове за дозареждане почти ще удвои обхвата на палубните изтребители, такива като F-35 и F-18.
В резултат на това ще се увеличи безопасното разстояние за самолетоносачите, както и продължителността на военните операции над вражеската територия.
Изданието съобщава, че през последните години ВМС на САЩ са работили за решаването на многото трудности, свързани с използването на дронове на самолетоносачите. По-специално търсеше се решение на въпроса за кацането на дроновете на палубата при тежки метеорологични условия, както и за координиране на действията на дроновете с другите въздушни сили.
Отбелязва се, че в бъдеще дроновете на самолетоносачите ще могат да изпълняват задачи по унищожаване на цели на противника. Контролът върху действията на дроновете ще се осъществява от същите командни центрове на палубите на самолетоносачите.