Нови искри между Гърция и Турция
Атина заклейми "дипломацията на силата" на Анкара в Егейско море
Външният министър на Гърция обвини Турция в подкопаване на стабилността и сигурността в Източното Средиземноморие и причиняването на проблеми на всички свои съседи, като същевременно ежедневно нарушава гръцкото въздушно пространство и териториалните води на южната ни съседка, съобщават световните агенции.
Никос Дендиас разкритикува остро действията на Турция през последните месеци в Егейско море, което разделя двете страни, като заяви, че Анкара трябва "да се въздържа от незаконната си дипломация на силата".
Дендиас е говорил по време на посещение на североизточната граница на Гърция с Турция и е бил придружен от ръководителя на дипломацията на Европейския съюз.
Съюзничките в НАТО и съседки Гърция и Турция отдавна имат трудни отношения, а двете страни са били на ръба на войната три пъти от 1970-те години насам.
Разделени по редица въпроси, включително териториални спорове в Егейско море, отношенията през последните месеци стават все по-обтегнати.
По-рано тази година турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че границите на страната с Европа са отворени за мигрантите, живеещи в Турция, които искат да се насочат към Европейския съюз.
Въпреки че Турция споделя и обща граница с членката на ЕС България (както припомня на читателите си американската информационна агенция), само на турско-гръцкия граничен пункт се събраха десетки хиляди мигранти, които поискаха да им бъде разрешено да преминат.
Дендиас определи действията като "експлоатацията от страна на Турция на надеждите на десетки хиляди граждани за по-добър живот ... подведени чрез дезинформационна кампания, организирана от турските власти".
Дендиас и шефът на въшната политика на ЕС Жозеп Борел обиколиха граничния пункт в областта Еврос (край река Марица), където мигрантите се бяха събрали в края на февруари.
"Много е ясно, че сме решени да защитаваме външните граници на Европейския съюз и да подкрепим категорично суверенитета на Гърция", изтъкна Борел.
Борел заяв, че посещението му в Гърция е било планирано, но е било придвижено напред след последните инциденти, свързани с Турция, "с цел да покажем нашата солидарност и да покажем колко споделяме вашите притеснения".
Гърция и Турция също са в спор относно правата на сонди за проучване на нефт и газ в Средиземноморието, като Гърция, Кипър и Египет възмутени от турско споразумение с признатото от ООН правителство в Либия, предявяващо претенции за права на част от Средиземноморието, според която нарушава техните суверенни права.