Изригването на вулкан може да причинява серията от земетресения на Санторини. Това обясни в ефира на БНТ проф. Димчо Солаков - Национален институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

"Когато един материал е натрошен, тоест е силно нехомогенен, всяка промяна в силите, които действат водят до такива процеси. Натрошеният материал е в земята това, което е. Какви са причините е трудно да се каже.

Една от причините може да бъде навлизането на магма в по-горните слоеве на земната кора, именно затова има опасения, че може да има изригване на вулкан. Самият вулкан е в Санторини.

Смята се, че минойската цивилизация е загинала именно вследствие на цунами, дошло от изригването на вулкана", каза проф. Солаков.

По думите му опасността е в широк радиус около Санторини, защото сеизмичната област е голяма.

"Наблизо е контакта между Евразийската плоча и Африканската, там е най-сеизмичната част на Европа", каза още професорът.

Ученият подчерта, че земетресенията не се предвиждат за съжаление и специално на Санторини може да продължат и повече от месец, може да приключат и утре.

"Гръцките сеизмолози не предупреждават, че ще стане земетресение, а че е станало земетресение. Сеизмичната вълна се движи с определена скорост, а комуникациите с доста по-голяма скорост. Именно затова може да се каже по-рано, че след няколко секунди ще дойде сеизмичното въздействие."

"Сеизмичността в момента там има характеристиката на земетръсни роеве, тоест земетресения близки във времето и пространството и сравнително близки по магнитуд. Такова нещо подобна серия имаше в района на Крутник, 90-те години в Рила. Тук обаче мащабите са по-различни."