Огнена въртележка: Сирия промени руската тактика за използване на танковете
Руската армия масово тренира прийома „танкова въртележка”
Локалните конфликти ясно показаха, че позиционната отбрана и класическото разбиране отдавна са изживели времето си. В Сирия джихадистите не се изморяват със стратегически планове за настъпление и да рисуват стрелки по оперативните карти, а се придържат към мобилната тактика на партизанската война – определят позициите на правителствената армия, приближават се стремително със скоростни „джихадмобили”, нанасят точни удари и още по-стремително се оттеглят.
Западни военни експерти внимателно проучили публикации от учения на руски танкисти, от които направили извода, че адекватно е отчетен опитът от войната в Сирия. Експертите откроили по време на учения няколко изпробвани тактически прийома, правещи машините им практически неуязвими.
Модернизираните Т-72Б3 имат важното предимство пред американските „Абрамс”, те разполагат с автомат за презареждане, който съществено повишава скорострелността.
При „танковата въртележка” може да се води огън практически неограничено време. Машините могат да бъдат 3, 6, 9 или повече. Те непрекъснато се движат в кръг – една стреля, друга се изтегля в тила и се презарежда, трета се подготвя да излезе на позиция.
Схемата на „въртележката” може да се прилага, когато не е известно с какво е въоръжен противникът – танкове, ПТУР или гранатомети. Интензивният безпокоящ огън по площ с честота 8-10 изстрела в минута рано или късно принуждава противника да отговори и да разкрие замаскираните позиции. Веднага влизат в действие замаскираните танкове-снайпери.
„Танковата въртележка” е особено ефективна в съчетание с така наречения „сирийски вал” – дълъг висок насип с „прозорци. Танковете за миг спират зад произволно избрана пролука, стрелят и веднага се скриват. Тъй като машините постоянно се движат, прицелването в тях практически е невъзможно. Това също така създава лъжливото впечатление, че танковете са много повече.
Над вала се подава само куполът на танка, но неговите слаби места (бордовете) остават прикрити. За този тактически похват може да се използват пътни насипи или подходящи елементи на релефа.
Макар „въртележката” на първо място да е прийом в отбранителната тактика, тя бързо създава условия за преминаване към настъпление.
Превод: БЛИЦ